Serce Jezusa w sercu miasta. Wystawa na moście [BYDGOSZCZ MIASTO SKARBÓW]
fot. własne
Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy obchodzi 100-lecie powstania. Z tej okazji na moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego postawiono okolicznościową wystawę pt. „Serce Jezusa w sercu miasta”.
Inne z kategorii
Noc Walki o Boże Błogosławieństwo dla Polski w Dolinie Śmierci [ZAPOWIEDŹ]
Co dalej z Medjugorje? Czy tego oczekiwali wierni? [WIDEO]
Ustawione na moście plakaty okraszone są fotografiami Marka Chełminiaka. Wystawa ma wielkie walory edukacyjne. W kąciku historycznym czytamy:
W centrum miasta na Placu Piastowskim, dawniej zwanym Placem Elżbietańskim (Elisabethmarkt), w 1913 roku zbudowano kościół pw. Serca Jezusowego (Herz-Jesu Kirsche), dla katolików niemieckich.
1 maja 2024 roku minęło sto lat, od kiedy powstała polska parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Głównym architektem świątyni w stylu neobarokowym był Oskar Hosffeld z Turyngii. Kościół jest jednym z piękniejszych w tym stylu w Bydgoszczy, powstałym na przełomie XIX i XX wieku.
Kilka plakatów poświęconych jest wyjątkowej architekturze budynku. Czytamy m.in. „Portal wejściowy zdobią figury św. Jana i św. Pawła wykonane z piaskowca śląskiego.
Fotograf ujął też na swoich zdjęciach najpiękniejsze detale wnętrza kościoła, które pokazane są w sekwencji „Warto zobaczyć”.
Nie zabrakło również bogato ilustrowanych informacji z najnowszych aktywności parafialnych.
Więcej zdjęć w galerii poniżej.
A tutaj rozmowa z księdzem Krzysztofem Buchholzem, proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.