Sport 6 lut 10:31 | Redaktor
Czołówka światowa gwiazd lekkoatletycznych na Copernicus Cup.  Lista uczestników naprawdę imponująca

fot. Paweł Skraba

Mistrzowie świata, mistrzowie olimpijscy i największe gwiazdy innych lekkoatletycznych imprez – już za niespełna dwa tygodnie w Toruniu odbędzie się świetnie obsadzony mityng Copernicus Cup 2021. Lista uczestników jest naprawdę imponująca, a niektóre konkurencje będą obsadzone na poziomie finałów największych imprez. – Liczymy, że w naszej hali padnie rekord świata w biegu na 60 metrów przez płotki – mówi dyrektor mityngu Krzysztof Wolsztyński.

Wizytówką mityngu będzie oczywiście konkurs skoku o tyczce, w którym zaprezentują się m.in. trzej medaliści ostatnich mistrzostw świata, a do tego obecny mistrz olimpijski i były mistrz świata. To jednak nie koniec ciekawie zapowiadających się konkurencji, bo choćby w biegu na 400 metrów pobiegną mistrzyni Europy z hali i stadionu oraz wicemistrzyni świata Justyna Święty-Ersetic, mistrzyni Europy z hali i stadionu Szwajcarka Lea Sprunger, medalistka ostatnich mistrzostw Europy z Berlina i Glasgow Holenderka Lisanne de Witte, czy jej rodaczka Femke Bol, mistrzyni Europy do lat 20.

fot. Paweł Skraba

Bardzo ciekawie wygląda także obsada biegu na 60 metrów przez płotki, w którym zmierzą się aktualny mistrz świata Amerykanin Grant Holloway, wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro Hiszpan Orlando Ortega wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro, czy halowy mistrz świata Brytyjczyk Andrew Pozzi. Z tymi wyśmienitymi zawodnikami pobiegnie m.in. polski najlepszy płotkarz Damian Czykier.

Bez wątpienia województwo kujawsko-pomorskie będzie zimową stolicą lekkiej atletyki w Europie, bo w ciągu niespełna trzech tygodni odbędą się tu trzy wielkie imprezy – Copernicus Cup, halowe mistrzostwa Polski i halowe mistrzostwa Europy. 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wsparł kwotą 600 tysięcy złotych organizację halowych mistrzostw Europy. W czwartek podczas konferencji prasowej prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński odebrał z rąk Anety Jędrzejewskiej i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej promesę na tę kwotę.

fot. Paweł Skraba

Gdzie jeszcze będzie ciekawie? Na pewno w biegu na 800 metrów, gdy wystąpią m.in. wicemistrz Europy z Berlina Andreas Kramer, świetny Kenijczyk Collins Kipruto, który przed rokiem w Toruniu pobił swój rekord życiowy, czy halowy mistrz Europy Alvaro de Arriba i oczywiście Polak Adam Kszczot. Ciekawie będzie też w konkursie pchnięcia kulą, gdzie wiodącą rolę zamierza odegrać Konrad Bukowiecki.

Bukowiecki w Toruniu rywalizować będzie m.in. z Michałem Haratykiem, wielokrotnym mistrzem świata i Europy Niemcem Davidem Storlem, brązowym medalistą ostatnich halowych mistrzostw świata Czechem Tomasem Stankiem i Włochem Leonardo Fabbrim. Z serii imprez w Toruniu bardzo cieszy się czołowa polska sprinterka Marika Popowicz-Drapała. 

Copernicus Cup, jeden z sześciu tegorocznych mityngów tzw. złotej kategorii World Athletics Indoor Tour, odbędzie się w Arenie Toruń 17 lutego o godz. 17.30. Uczestnicy rywalizować będą w dwunastu konkurencjach – mężczyźni w biegach na 800 i 1500 metrów oraz 60 metrów przez płotki, a także w skoku o tyczce, pchnięciu kulą i skoku wzwyż, a kobiety – w biegach na 60, 400, 800 i 3000 metrów, 60 metrów przez płotki oraz w trójskoku. Trzy dni później w tej samej hali odbędą się dwudniowe halowe mistrzostwa Polski, a w dniach 4-7 marca w Arenie Toruń odbędą się halowe mistrzostwa Europy.

mat. Copernicus Cup 2021, zmiany red.

(ak)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor