Sport 27 lis 17:22 | kp
„Wielka chwila dla Bydgoszczy”. Memoriał Ireny Szewińskiej zyskał znacznie wyższą rangę

2. Memoriał Ireny Szewińskiej, sierpień 2020 rok/ fot. Anna Kopeć

Memoriał Szewińskiej, który ma za sobą dwie edycje, w kolejnym sezonie będzie miał znacznie wyższą rangę niż w latach ubiegłych. Impreza awansowała do tzw. strefy Gold w ramach cyklu Continental Tour, o czym 27 listopada poinformowała organizacja World Athletics.

Memoriał Ireny Szewińskiej będzie miał teraz taki sam status co Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie, co czyni Polskę jedynym krajem na świecie, gdzie odbędą się aż dwa bardzo prestiżowe mityngi w złotej lidze. Co warto wspomnieć, bardziej prestiżowe na świecie są tylko mityngi Diamentowej Ligi.

– To wielka chwila nie tylko dla środowiska lekkoatletycznego, czy dla sztabu, który organizuje Memoriał Ireny Szewińskiej, ale także dla Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Poprzez ciężką pracę i wspaniałą organizację dwóch poprzednich edycji, udało się to osiągnąć – mówi Krzysztof Wolsztyński, dyrektor Memoriału Ireny Szewińskiej i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

2. Memoriał Ireny Szewińskiej, sierpień 2020 rok/ fot. Anna Kopeć

Piotr Długosielski, menedżer Memoriału Ireny Szewińskiej zauważa korzyści, które wynikają z podwyższenia rangi Memoriału. – To oczywisty prestiż, ale nie tylko. Będzie to skutkować jeszcze większym zainteresowaniem światowych gwiazd do startów w Bydgoszczy – twierdzi. – Mamy nadzieję, że dzięki wyższej pozycji w lekkoatletycznym świecie łatwiej będzie nam pozyskiwać sponsorów i partnerów. To już przecież prawie Diamentowa Liga, najwyższy poziom.

Kujawsko-pomorskie stolicą lekkiej atletyki

Województwo kujawsko-pomorskie od dłuższego czasu wiedzie prym w organizowaniu imprez lekkoatletycznych w Polsce. W ostatnich latach na bydgoskim stadionie Zawiszy mogliśmy podziwiać m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy. Z kolei w Toruniu co roku odbywa się Copernicus Cup – jeden z najlepszych mitingów halowych na świecie. W 2021 roku odbędą się tam także Halowe Mistrzostwa Europy.

2. Memoriał Ireny Szewińskiej, sierpień 2020 rok/ fot. Anna Kopeć

– Uwielbiam startować zarówno w Toruniu, jak i Bydgoszczy i to nie tylko dlatego, że pochodzę z tego regionu. Głęboko wierzę, że gdy w czerwcu będzie odbywał się Memoriał Ireny Szewińskiej, to na trybuny wrócą już kibice – mówi Paweł Wojciechowski, mistrz świata, obecnie czołowy polski skoczek o tyczce.

– Dla mnie Memoriał Ireny Szewińskiej jest bardzo ważny, bo znałam panią Irenę, bardzo szanowałam i lubiłam, bo była naprawdę „do rany przyłóż” – mówi Ewa Swoboda, najszybsza polska sprinterka.

– Województwo kujawsko-pomorskie na mapie polskiej lekkoatletyki znaczy najwięcej, miasto Bydgoszcz jest jego stolicą, a inne miasta dążą do tego, żeby być na takim poziomie, jak właśnie Bydgoszcz. Warto pamiętać, że to właśnie Bydgoszcz zorganizowała najwięcej międzynarodowych imprez lekkoatletycznych w Polsce – dodaje Wolsztyński.

Memoriał Ireny Szewińskiej po raz trzeci

Już 30 czerwca 2021 roku na stadionie w Bydgoszczy odbędzie się 3. Memoriał Ireny Szewińskiej – wybitnej polskiej lekkoatletki specjalizującej się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Sportowczyni była związana z Bydgoszczą.

– Bardzo często nas odwiedzała, lobbowała organizację wielu międzynarodowych imprez i wspierała nas w tym. Po prostu zasłużyła, by właśnie ten memoriał odbywał się tutaj. A do tego w 1976 roku właśnie w Bydgoszczy Irena Szewińska pobiła rekord świata na 400 metrów. Ona zasłużyła na to, by miasto ją honorowała, tak jak Bydgoszcz zasługiwała na to, by mieć miejsce w sercu pani Ireny – mówi Wolsztyński.

Czytaj także: Rekordy i kontuzje. 2. Memoriał Ireny Szewińskiej zrodził wiele emocji [GALERIA]

źródło: Biuro Prasowe 3. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

 

kp Autor