Sport 14 maj 2020 | Krzysztof Drozdowski
Złożyli kwiaty z okazji 100-lecia Polonii Bydgoszcz [GALERIA]

Symboliczna uroczystość pod tablicą na ścianie stadionu Polonii. W środku: Marcin Matysiak/ fot. Anna Kopeć

14 maja 2020 roku przypada setna rocznica powstania klubu sportowego Polonia Bydgoszcz. Tego dnia przedstawiciele klubu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą piłkarza Polonii Mariana Norkowskiego.

- Nie możemy w pełni świętować naszego jubileuszu, ale chcemy to zrobić najlepiej, jak się da - powiedział Marcin Matysiak, prezes zarządu KP Polonia. - Uroczystości zostają przeniesione na przyszły rok. Miejmy nadzieję, że będzie nam dane zrobić prawdziwą imprezę - dodał.

W ramach obchodów odbyła się okolicznościowa Msza św. w Bazylice pw. Wincentego à Paulo.

Klub powstał 14 maja 1920 roku, z inicjatywy jednego z powstańców wielkopolskich, Edmunda Szyca. Rejestracja nastąpiła 29 września. Z biegiem lat klub rozrastał się o kolejne sekcje. Od 1926 roku rozpoczęły działalność sekcje lekkoatletyczna oraz boksu, od 1928 r. hokeja na lodzie oraz inne. Cztery lata po utworzeniu, klub doczekał się własnego stadionu.

W trakcie drugiej wojny światowej klub nie prowadził działalności. Również po wojnie przeżywał trudnego chwile. Od 1949 do 1957 roku oficjalnie nie istniał. Ciągłość tradycji udało się zachować jedynie dzięki sportowcom i działaczom pamiętającym o Polonii.

24 maja 1957 na fali popaździernikowej odwilży władze zezwoliły na reaktywację Polonii. Nowy klub przyjał nazwę MKS Polonia. Dopiero w 1962 r. powrócono do nazwy BKS Polonia, którą w 1974 r. zmieniono na GKS Polonia.

W 1990 r. klub wyszedł spod resortu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i został przejęty przez miasto. W 2003 r. nastąpiła likwidacja klubu. Obecnie jego tradycje i barwy reprezentuje Abramczyk Polonia Bydgoszcz.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.