Styl życia 10 mar 09:55 | Redaktor
10. edycja akcji „Koduj z Gigantami” zakończona. Programowania uczyło się 20 tysięcy uczestników

fot. Giganci Programowania

Dobiegła końca 10. edycja bezpłatnych warsztatów z programowania dla dzieci i młodzieży: „Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki”, organizowanych przez szkołę Giganci Programowania. W zajęciach stacjonarnych oraz online wzięło udział ponad 20 tysięcy młodych uczestników z całej Polski.

Zajęcia odbyły się stacjonarnie w ponad 100 lokalizacjach w całym kraju oraz online, a udział w nich był bezpłatny. Akcja miała zachęcić dzieci i młodzież w wieku od 7 do 19 lat do nauki programowania jako umiejętności potrzebnej w dzisiejszym cyfrowym świecie i pokazać im bezpieczny sposób na korzystanie z nowych technologii. Aby zajęcia były jak najbardziej atrakcyjne, a wiedza jak najlepiej przyswajalna, wykorzystano środowiska znane i lubiane przez dzieci i młodzież.

Zainteresowani mogli wziąć udział w zajęciach prowadzonych w wybranym środowisku czy języku programistycznym. Do wyboru mieli warsztaty z programowania w Scratchu, Minecrafcie Education Edition, AppInventorze (dla młodszych fanów kodowania) czy lekcje prowadzone w języku Python, C# i środowisku Visual Studio (skierowane przede wszystkim do starszych grup). W trakcie warsztatów pod okiem trenerów kodowania uczestnicy programowali własne gry komputerowe, aplikacje mobilne, a także poznawali podstawowe zagadnienia programistyczne. Każdy otrzymał także dostęp do platformy Discord, na której można było się komunikować, nawiązywać relacje w swoich grupach rówieśniczych oraz wymieniać się projektami stworzonymi w trakcie warsztatów.

– Na lekcji robiliśmy projekt, który musieliśmy zaprogramować tak, żeby otworzyć sejf. To była fajna zabawa i dużo się nauczyłam – mówi 10-letnia Zosia, która uczestniczyła w zajęciach Scratch w Gliwicach.

– Brałem udział w zajęciach z C# i Visual Studio. Super zajęcia, dużo praktycznej wiedzy z podstaw programowania, które na pewno mi się przydadzą – opowiada 15-letni Kuba, uczestnik warsztatów  w Gdyni.

(…) Tworząc gry i aplikacje, dzieci muszą poszukiwać nowych rozwiązań, wykazać się kreatywnością i nieszablonowym podejściem, (…) mogą uczyć się zawodu przyszłości już od najmłodszych lat. (…) Poza tym znajomość już podstaw programowania znajduje zastosowanie w wielu innych zawodach, które już dziś coraz bardziej polegają na wykorzystaniu nowych technologii. Warsztaty „Koduj z Gigantami” są właśnie okazją ku temu, aby zdobyć te kompetencje, stawiając pierwsze kroki w świecie programowania.

Organizatorem warsztatów „Koduj z Gigantami” jest szkoła „Giganci Programowania”, od 7 lat prowadząca kursy i warsztaty w całej Polsce, a także za granicą: w Hiszpanii, Chorwacji, Słowacji, Chile, Meksyku, Bośni i Hercegowinie, Singapurze i Australii. Na wrzesień planowana jest kolejna edycja akcji (…). Więcej informacji o bezpłatnych akcjach oraz kursach programowania można znaleźć na stronie: www.giganciprogramowania.edu.pl .

Patronami honorowymi akcji „Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki” byli Janusz Cieszyński - Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji, NASK, ORE, liczni włodarze miast, w których prowadzone były warsztaty, w tym prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski. Łącznie akcję wsparło 13 partnerów, 104 patronów honorowych i 101 patronów medialnych, w tym „Tygodnik Bydgoski”.

Komunikat Gigantów Programowania, zmiany, skróty – redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor