Styl życia 1 kwi 13:40 | Redaktor
Jak dobrać kompresor? [MATERIAŁ PARTNERA]

fot. nadesłane

Kompresor to przydatne narzędzie w domu i w firmie. Wybierając kompresor do celów zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. 

Czy sprężarka i kompresor to to samo?

Jaki kompresor wybrać - olejowy czy bezolejowy? 

Jak dobrać kompresor?

Czy sprężarka i kompresor to to samo?

Często używamy nazw „sprężarka” i „kompresor” naprzemiennie, jednak nie są to pojęcia tożsame. Kompresor jest rodzajem sprężarki, jednym z trzech (inne to wentylatory i dmuchawy). Każdy kompresor jest sprężarką, ale niekoniecznie każda sprężarka to kompresor. Jak sama nazwa wskazuje, sprężarka służy do sprężania powietrza (lub innego gazu roboczego). W domowych warunkach najczęściej używamy jej do nadmuchiwania materaca czy kół w samochodzie. 

Jaki kompresor wybrać - olejowy czy bezolejowy?

Do wyboru mamy dwa rodzaje kompresorów: olejowy i bezolejowy. Zasada ich działania jest taka sama, natomiast różnią się kilkoma parametrami. Kompresory olejowe, w których tłok trzeba smarować olejem, są z reguły bardziej trwałe i nadają się doskonale do celów profesjonalnych, na przykład w warsztatach samochodowych. Są też zwykle większe niż kompresory bezolejowe. Te z kolei stosowane są przede wszystkim w sytuacjach, w których nie chcemy, by doszło do przypadkowego zanieczyszczenia olejem, np. w firmach farmaceutycznych lub spożywczych. Są mniejsze niż kompresory olejowe i mają mniejszą wydajność, ale są lżejsze i cichsze.

Jak dobrać kompresor?

Rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając kompresor, to m.in.:

Wydajność – mieści się w przedziale od 50 do 1000 litrów na minutę. Im sprawniejszy kompresor, tym szybciej wykonamy pracę.

Ciśnienie robocze – można je dostosować, ale należy uważać, bo różne urządzenia mają różne zapotrzebowania na ciśnienie. Podawane są one w barach. Do celów nieprofesjonalnych wystarczające będą kompresory, które generują maksymalne ciśnienie na poziomie 6 barów, a standardem  jest z reguły 8-10 barów. Nie należy jednak dostarczać zbyt niskich wartości ciśnienia do urządzenia, bo może to nie zdać rezultatu. To samo tyczy się „przesadzania” w drugą stronę.

Pojemność - do prac domowych powinien wystarczyć taki o pojemności 10 litrów. Do zadań profesjonalnych wybierzmy taki o minimum 50 litrów pojemności. 

Poziom hałasu - warto zwrócić na to uwagę, bo kompresory nie należą do najcichszych urządzeń. Kompresory, które emitują mniejszą ilość hałasu, niż 80 decybeli, należą do najlepszych pod względem użytkowania. 

artykuł reklamowy, fotografie - nadesłane

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor