Styl życia 15 sty 12:01 | Redaktor
Jak wybrać idealny czajnik elektryczny? [MATERIAŁ PARTNERA]

fot. nadesłane

Czajnik elektryczny to jedno z najczęściej używanych urządzeń AGD w każdym domu i mieszkaniu, dlatego warto wybrać je rozważnie. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę podczas zakupów!

Czajnik elektryczny - na co zwrócić uwagę?

  • Materiał wykonania
  • Pojemność czajnika
  • Moc i typ grzałki
  • Inne parametry i funkcje

Czajnik elektryczny - na co zwrócić uwagę?

Wybierając czajnik elektryczny dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, dzięki którym dopasujesz odpowiedni model do swoich potrzeb i będziesz mieć pewność, że urządzenie będzie funkcjonalne, trwałe i wygodne w użytkowaniu. Do najistotniejszych kryteriów należy między innymi marka, materiał wykonania, pojemność, moc grzałki czy dodatkowych ułatwień dla użytkownika.

Materiał wykonania

Czajniki elektryczne mogą być wykonane z plastiku, metalu, ceramiki lub szkła. Pierwsza opcja cechuje się najmniejszą trwałością (z wyjątkiem produktów renomowanych firm), jednak jest lekka i tania. Czajniki metalowe są wytrzymałe, ale ich obudowa mocno się nagrzewa, dlatego trzeba z nimi mocno uważać. Natomiast czajniki ze szkła i ceramiki są dość ciężkie i delikatne, jednak stanowią piękną ozdobę w każdej kuchni i dobrze utrzymują ciepło.

Pojemność czajnika

Dostępne są czajniki elektryczne o różnej pojemności - w najmniejszych mieści się około 0,5 l wody, natomiast w największych blisko dwa litry. Warto dopasować wielkość czajnika do potrzeb i ilości domowników, ponieważ w przeciwnym razie będzie on zajmował zbyt wiele miejsca lub będzie trzeba gotować wodę kilkukrotnie, by przygotować napoje dla wszystkich.

Moc i typ grzałki

Większa moc grzałki oznacza szybsze gotowanie wody (choć przy większym chwilowym poborze prądu). Generalnie czajniki z lepszymi grzałkami są droższe, jednak pozwalają szybciej przygotowywać gorące napoje i są trwalsze, dlatego w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się bardziej opłacalne. Stosuje się dwa rodzaje grzałek - spiralne i płaskie. Te pierwsze nieco łatwiej pokrywają się kamieniem i wymagają trochę wyższego poziomu wody, dlatego powoli są wypierane przez grzałki płaskie.

Inne parametry i funkcje

Wybierając czajnik elektryczny warto zwrócić uwagę na obecność takich udogodnień jak obrotowa podstawa (umożliwia odstawienie czajnika w dowolnej pozycji), miarka pojemności czy zabezpieczenie przed uruchomieniem bez wody. Bardziej zaawansowane modele mogą posiadać też możliwość regulacji temperatury czy podtrzymywania ciepła albo wbudowane filtry.

Reklama

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor