Styl życia 26 lut 08:17 | mk
Kodowali z Gigantami! Blisko 10 tysięcy osób wzięło udział w akcji

fot. materiały szkoły „Giganci Programowania” 

Zakończyła się ósma edycja akcji Monsteriada „Koduj z Gigantami”. Dzieci i młodzież podczas warsztatów w kilkudziesięciu miejscowościach bezpłatnie uczyły się podstaw programowania.

Zajęcia odbywały się formie stacjonarnej oraz online. Uczestniczyło w nich ponad 9 tys. osób z Polski i prawie tysiąc z Chorwacji i Słowacji, gdzie szkoła „Giganci Programowania” ma swoje oddziały. Zajęcia, w zależności od wieku uczestnika, obejmowały podstawy programowania w środowiskach i językach Minecraft Code Connection, Scratch, App Inventor i C#  w Visual Studio.

– To jedno z największych wydarzeń programistycznych w historii Polski. (...) Jesteśmy dumni z tak olbrzymiego zainteresowania kodowaniem wśród dzieci i młodzieży. Warsztaty przedłużyliśmy o tydzień, ponieważ frekwencja przerosła nasze oczekiwania – mówi Dawid Leśniakiewicz, współorganizator „Koduj z Gigantami”, współwłaściciel szkoły „Giganci Programowania”.

Uważa, że „nauka programowania to drugi filar edukacji – obok nauki języków obcych”. Spodziewa się też, że część uczestników będzie kontynuować naukę programowania podczas kursów organizowanych przez szkołę GP, „a niektórzy zwiążą swoją przyszłość z programowaniem i staną się częścią międzynarodowej elity technologicznej”.

Jak zajęcia oceniają sami uczestnicy? – Uwielbiam Minecrafta i wreszcie mogłem sam się przekonać, że tworzenie gier jest nawet ciekawsze niż samo granie – cieszy się 9-letni Oskar z Kielc. – Bardzo ciekawie prowadzone zajęcia. Swoją pierwszą stronę internetową z zaprojektowanymi przeze mnie grami stworzyłem w wieku 9 lat, a teraz chciałbym nauczyć się tworzyć zaawansowane gry i aplikacje, które przydadzą się społeczeństwu – mówi 15-letni Vedran z Chorwacji.

– Kodowanie, jako czynność wymagająca dużego wysiłku umysłowego, wpływa na obszary mózgu odpowiadające za „pamięć roboczą”, pamięć semantyczną, uwagę
i języki – tłumaczą organizatorzy akcji. Podkreślają też, że „nauka programowania rozwija umiejętność samodzielnego i logicznego myślenia, kreatywność, cierpliwość, dociekliwość, umiejętność pracy w grupie, opanowanie”.

Organizatorem akcji „Koduj z Gigantami” jest szkoła „Giganci Programowania” 
Partnerem społecznym warsztatów są Hakersi – ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato. Dzięki zapoznawaniu potrzebujących dzieci z nowymi technologiami i pomoc w zdobywaniu przez nie kompetencji cyfrowych, chcą wspierać je w usamodzielnianiu się.

Zajęcia w Bydgoszczy odbyły się 13, 20 i 21 lutego. Kolejna edycja akcji „Koduj z Gigantami” zaplanowana jest na wrzesień.

W ramach akcji „Koduj z Gigantami” trwa konkurs na projekt stworzony w programie Scratch. Szczegóły na  www.giganciprogramowania.edu.pl.

Jednym z lokalnych patronów akcji był „Tygodnik Bydgoski”

Zdjęcia: materiały szkoły „Giganci Programowania” 

mk Autor