Styl życia 8 wrz 2020 | Redaktor
Kredyt hipoteczny – kalkulator kredytu

fot. nadesłane

Średnia wartość kredytu hipotecznego, jaki zaciągany jest w bankach działających na terenie naszego kraju, wynosi 350 000 złotych. Są to zobowiązania na dużą wartość, dlatego też cechuje je wysokie ryzyko kredytowe. Nie ma też wątpliwości, że sama decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest nierzadko najważniejszą w życiu - takie zobowiązanie jest celowe, dotyczy istotnej inwestycji, a współpraca z instytucją bankową przebiega przez wiele, nawet kilkadziesiąt lat.

Jak wybrać kredyt hipoteczny, który rzeczywiście będzie wsparciem dla klientów banku, a nie przyczyną problemów finansowych i utraty płynności? Na jakie warunki trzeba zwrócić szczególną uwagę? Jakie narzędzia wykorzystać ? Sprawdź porównywarkę kredytów hipotecznych - https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które nabywa się w celu zakupu nieruchomości. Okazuje się, że chociaż coraz więcej mieszkań oraz domów kupowanych jest za gotówkę, bo polskie społeczeństwo wciąż się wzbogaca i mamy coraz więcej oszczędności, to jednak koszty związane z nabyciem własnego „M” są zazwyczaj zbyt duże.

Ponieważ kredyt na mieszkanie cieszy się tak ogromną popularnością, udziela go coraz więcej komercyjnych banków, jakie działają w Polsce. Coraz większa konkurencja sprawia, że warunki kredytowe muszą być opłacalne dla potencjalnego klienta. Pamiętajmy jednak, że chociaż każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową, to jednak kredyt hipoteczny musi być zgodny z obowiązującymi w naszym kraju przepisami prawa bankowego oraz normami, jakie wyznacza Unia Europejska. To dlatego za każdym razem warto porównać co najmniej kilka ofert na Totalmoney.pl, by móc wybrać tę najbardziej atrakcyjną, "szytą na miarę" indywidualnych potrzeb.

Kto dostanie kredyt hipoteczny?

Na kredyt hipoteczny nie może liczyć każdy. To zobowiązanie obarczone sporym ryzykiem kredytowym, dlatego też banki szczególnie zabezpieczają się przed ewentualną niewypłacalnością swoich klientów. Za każdym razem weryfikują zdolność kredytową, a na taką składa się co najmniej kilka czynników. Sprawdzane są zarobki potencjalnego klienta, jego historia kredytowa, generowany jest również raport BIK, który mówi o aktualnych zobowiązaniach oraz ich spłacie. Dopiero na tej podstawie może zostać udzielony kredyt hipoteczny. Kalkulator zdolności kredytowej jest więc niezbędnym narzędziem, by każdy mógł oszacować szanse na współpracę z danym bankiem. Warto wiedzieć, że wydana decyzja negatywna nie wpłynie korzystnie na historię kredytową, a kolejne banki wydadzą zapewne dokładnie taką samą.

O kredyt na mieszkanie można wnioskować samodzielnie, z małżonkiem, członkiem rodziny czy przyjacielem. Wtedy odpowiedzialność spłaty comiesięcznych rat spada na dwie osoby, zwiększa się więc zdolność kredytowa oraz wiarygodność względem kredytobiorcy.

Warunki, jakie trzeba spełnić, by dostać kredyt hipoteczny?

Zobowiązanie kredytowe na mieszkanie jest jednym z najczęściej zaciąganych, ale jednocześnie to kredyt najbardziej wymagających. Żaden inny nie generuje tak licznych warunków, jakie trzeba spełnić, by otrzymać finansowe wsparcie. Przede wszystkim istotny jest tutaj wkład własny, który dzisiaj wynosi już 20% wartości całego zobowiązania. Do tego kredytobiorca musi nabyć ubezpieczenie na życie, a sama nieruchomość zostaje zabezpieczona hipoteką. Proces udzielania kredytu hipotecznego trwa co najmniej kilka tygodni. W tym czasie analitycy skrupulatnie weryfikują samą nieruchomość oraz zdolność finansową wnioskującego o kredyt. Czy da się oszacować wcześniej szansę na to, by otrzymać kredyt hipoteczny? Kalkulator jest jednym z narzędzi, które w tym pomaga. Warto poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?

Jeszcze do niedawna większość przyszłych kredytobiorców udawała się bezpośrednio do banku bądź korzystała z usług doradców kredytowych. Dzisiaj szansę na współpracę z instytucją bankową w ramach nabycia nieruchomości można zweryfikować samodzielnie i to bez wychodzenia z domu. Wspomnianym już narzędziem, które dostępne jest w internecie, jest kalkulator. Kredyt hipoteczny dzięki niemu w kilka chwil zostanie wyliczony pod względem kosztów. Przyszły klient dowie się, ile zapłaci za kredyt hipoteczny w całym okresie współpracy z bankiem. Pod uwagę brane są nie tylko comiesięczne raty, ale koszty całkowite, czyli wskaźnik RRSO. Ten uwzględnia też prowizje, koszty ubezpieczenia czy karne odsetki za zwłokę w spłacie należności.

Jak jeszcze można ocenić kredyt hipoteczny? Kalkulator rat jest oczywiście potrzebny, ale jednocześnie zweryfikować zobowiązanie kredytowe udaje się poprzez wykorzystanie bieżących rankingów kredytowych. To zestawienia, w których znajdziemy najważniejsze parametry zobowiązań tego typu. To porównania różnych ofert konkurencyjnych banków, w tym oprocentowania, wysokości rat, warunków uzyskania kredytu czy wszelkich opłat. Oczywiście takie dane nie są ostateczne, natomiast z całą pewnością pozwalają poznać przybliżone warunki współpracy z danym bankiem.

Reklama

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor