Styl życia 31 sie 2018 | Redaktor
Majorka najpopularniejszą wyspą tych wakacji [TURYSTYKA]

fot. materiały Alfa Mar

Kiedyś wakacje na Majorce spędzali katalońscy arystokraci i przedsiębiorcy, którzy budowali tu swoje rezydencje. Dziś liczba przybywających na Baleary gości przekracza rocznie 10 milionów i ciągle rośnie.

Majorka to największa hiszpańska wyspa wchodząca w skład archipelagu Balearów, o długości około 100 kilometrów. Region autonomiczny Balearów obejmuje dwa archipelagi: mniejszy, Pitiuzy, tworzą Ibiza, Formentera i wysepki przybrzeżne, a do większego, Gimnesias, należą: Minorka, Majorka i Cabrera. Majorka jest idealnym miejscem na wakacje, oazą harmonii, światła i piękna, miejscem radości i beztroski z 550-kilometrowym wybrzeżem i pięknymi krajobrazami. To jednocześnie fantastyczny kierunek dla osób spragnionych nocnych rozrywek i miłośników jazdy na rowerze.

Każda z wysp ma odrębną historię. Ibiza była obszarem wpływu kartagińskiego i arabskiego, na Majorce odcisnęła swe piętno obecność Rzymian, a Minorka nosi wyraźne ślady panowania angielskiego.

materiały Alfa Mar

Kiedyś wakacje na Majorce spędzali katalońscy arystokraci i przedsiębiorcy, którzy budowali tu swoje rezydencje. W połowie XIX w. uroki Balearów zaczęli odkrywać zagraniczni podróżnicy, malarze, literaci i aktorzy. Przez pięć miesięcy przebywali tu Fryderyk Chopin i francuska pisarka George Sand. W liście do przyjaciela w 1838 r. pianista pisał: „Jestem między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, figami, granatami… Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd… Jestem blisko tego, co najpiękniejsze”. Ten pobyt wpisał się w początek ery turystyki na Majorce. Pisarze i artyści poszukujący ustronnych i malowniczych miejsc tłumnie przybywali na wyspę. Tu szukali natchnienia w łagodnym klimacie, wśród wspaniałych krajobrazów, pełnych spokoju i ciszy. Dziś liczba przybywających na Baleary gości przekracza rocznie 10 mln i ciągle rośnie.

Bogactwo plaż i zabytków

Stolicą Majorki jest piękna Palma de Mallorca. Prawdziwą ozdobą miasta jest gotycka katedra La Seu, powstała w XII wieku na gruzach Wielkiego Meczetu, wznosząca się na wzgórzu miasta o powierzchni przekraczającej sześć tysięcy metrów kwadratowych! W pobliżu katedry znajduje się rezydencja Palau d’Almudaina, będąca pałacem królewskim. Wcześniej pełniła funkcję fortecy i była siedzibą mauretańskich gubernatorów. Za rezydencją stoi Liotja – gotycki budynek giełdy z ośmiokątnymi wieżyczkami, przeznaczony na wystawy czasowe.

materiały Alfa Mar

Calla Millor jest najpopularniejszym kurortem wschodniego wybrzeża z szeroką piaszczystą plażą. Osoby chcące spędzić swoje wakacje w najbardziej luksusowym miejscu Majorki powinny wybrać kurort Cala d’Or, słynący z wielu piaszczystych i małych zatoczek oraz hoteli z basenami i all inclusive. Najdłuższa plaża Majorki, o długości około 12 kilometrów, zlokalizowana jest w północno-wschodniej części wyspy. Oferuje turystom szerokie piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza. Jest idealnym miejscem spędzenia wakacji dla rodzin z dziećmi. To tutaj można zobaczyć urokliwe miasteczko Alcudia.

Pamiątki po Chopinie

Ze stolicy warto wybrać się zabytkowym tramwajem do Soller, miasta położonego wśród gajów pomarańczowych oraz cytrynowych. Znajdują się tu dobrze zachowane rezydencje z XVIII i XIX wieku. Koniecznie trzeba przybyć na placa Constitucio i zobaczyć neogotycki kościół Sant Bartomeu z wielką rozetą umieszczoną w fasadzie.

materiały Alfa Mar

Będąc na Majorce, warto odwiedzić także średniowieczne miasteczko Valdemossa, położone wśród gór Sierra de Tramuntana, w którym zimą 1838 roku, na terenie klasztoru kartuzów, mieszkali Chopin wraz z George Sand. Jedna z klasztornych komnat poświęcona jest Chopinowi, w której można zobaczyć m.in. fortepian, na którym skomponował kilka nokturów oraz „Preludium deszczowe”.

Najdalej na północ wysuniętym punktem Majorki jest półwysep Formentor, z którego przy dobrej pogodzie widać sąsiednią wyspę Minorkę.

Najwięcej wrażeń dostarcza turystom przejazd 12-kilometrowym odcinkiem serpentyn wijących się w dół zboczy Serra de Tramuntana prowadzących do Sa Calobra. Trasę tę pokonuje się podczas wycieczki Vuelta Isla. Gwarantuje niesamowite przeżycia i różnorodne widoki.

materiały Alfa Mar

Majorka jest wymarzonym miejscem dla miłośników ciszy i spokoju, na upragnione wczasy i wakacje marzeń. Ta największa wyspa Balearów jest ciekawym kierunkiem na wyjazd rodzin z dziećmi – nie brak tu hoteli z polską animacją i licznych aquaparków. Nasze biuro podróży było na wyspie już kilka razy, ostatni raz w maju 2018, służymy więc radą w wyborze najciekawszej oferty. Wyspa cieszy się zasłużoną sławą urlopowego raju. Słynie ze swobodnego sposobu bycia, kameralnych plaż i romantycznych zachodów słońca. 

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży Alfa Mar, ul. Gajowa 43

www.alfamar.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor