Dostępność bez barier. GAAD przypomniał, że równe prawa zaczynają się od codziennych rozwiązań
fot. Facebook/Fundacja Bezpieczny Świat
Fundacja Bezpieczny Świat z Nowej Wsi Wielkiej przypomina o otwartości na niepełnosprawnych! To efekt, obchodzonego 15 maja Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Wszystko, by mówić nie tylko o idei otwartego świata, ale przede wszystkim o konkretnych rozwiązaniach: dostępnych stronach internetowych, budynkach bez barier, możliwości wejścia z psem asystującym czy wsparciu koordynatorów. W działania włączają się także instytucje publiczne i organizacje pozarządowe z województwa kujawsko-pomorskiego.
Inne z kategorii
Dane osobowe to element bezpieczeństwa. UODO z konsultacjami w Bydgoszczy
Urząd podkreśla konkretne działania
Do idei dostępności odniósł się także Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, który w swoim komunikacie zapewnił, że każdego dnia podejmuje działania mające ułatwiać osobom ze szczególnymi potrzebami bezpieczne i komfortowe korzystanie z usług urzędu.
Wśród wskazywanych rozwiązań znalazły się m.in. dostępność cyfrowa, dostępność architektoniczna, możliwość wejścia z psem asystującym, dedykowane miejsca parkingowe oraz wsparcie koordynatora do spraw dostępności.
Takie działania dla wielu osób oznaczają realną możliwość samodzielnego załatwienia sprawy — bez proszenia o pomoc tam, gdzie dobrze zaprojektowany system powinien wystarczyć.
Fundacja zakwalifikowana do projektu
W działania na rzecz większej dostępności włącza się również Fundacja Bezpieczny Świat. Organizacja została zakwalifikowana do udziału w projekcie „Wspólnie dla dostępności: inicjatywy w organizacjach pozarządowych”, realizowanym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027.
Projekt skierowany jest do organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Jego celem jest wzmacnianie kompetencji i wspieranie inicjatyw, które pomagają tworzyć bardziej dostępne organizacje oraz działania społeczne dla osób ze szczególnymi potrzebami.
ZAOPIEKOWANI w Fundacji
W ramach swoich działań, Fundacja Bezpieczny Świat prowadzi w Nowej Wsi Wielkiej Dzienny Dom Pomocy Społecznej „ZAOPIEKOWANI”. Dziesięcioro starszych mieszkańców regionu może dzięki temu korzystać z codziennych zajęć, opieki wolontariuszy, fizjoterapii, rehabilitacji, porad psychologa, czy warsztatów plastycznych.
Dostępność jako miara nowoczesności
Dostępność cyfrowa, architektoniczna i organizacyjna to dziś jeden z podstawowych sprawdzianów tego, czy instytucje i organizacje rzeczywiście odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Nie chodzi wyłącznie o przepisy, lecz o codzienne doświadczenie osób, które z tych usług korzystają.
Nowoczesne społeczeństwo można poznać nie po liczbie deklaracji, ale po tym, czy nikt nie zostaje z tyłu. Dostępność jest właśnie takim testem — prostym, konkretnym i bardzo trudnym do obejścia pięknymi słowami.