Region 7 gru 2017 | Redaktor
Gmina w obiektywie [WARSZTATY CZ.1]

Nad Kanałem Bydgoskim/fot. Bożena Sas, uczestniczka warsztatów "Gmina w obiektywie"

Jak zrobić dobrą fotografię? Jak przygotować sprawnie informację medialną i jak ją poprawnie zilustrować? Jak stworzyć galerię internetową? – to tylko niektóre tematy warsztatów „Gmina w obiektywie” dla przedstawicieli gmin i organizacji pozarządowych.

Warsztaty przygotowała "Fundacja Bezpieczny Świat" we współpracy z Centrum Promocji i Reklamy "ReMedia" wydawcy m.in. „Tygodnika Bydgoskiego”.  Uczestnicy szkolenia zajmują się zawodowo lub amatorsko przygotowywaniem materiałów informacyjnych, promocyjnych itp.

Ponieważ słuchacze, którzy zgłosili  się na warsztaty, dysponują niejednolitą wiedzą na temat fotografii oraz posługują się różnorodnym sprzętem, w części teoretycznej zostali zapoznani m.in. z różnicami między lustrzanką, a aparatami tzw. bezlustrowcami, pojęciem pełnej klatki oraz tzw. crop (pojęcie, to oznacza współczynnik określający stosunek wymiaru sensora światłoczułego do wymiarów tzw. pełnej klatki - tj. filmu 35mm stosowanego w aparatach małoobrazkowych). Marcin Kwaśniewski, fotograf CPiR „ReMedia”, zaprezentował uczestnikom szkolenia wiele typów obiektywów i wpływ ich doboru na jakość wykonywanych fotografii.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się część warsztatów dotycząca filtrów i ich praktycznego zastosowania. Słuchacze mogli zapoznać się z działaniem filtrów optycznych na obiektyw (polaryzacyjnych, UV) oraz cyfrowych - np. połówkowego - ściemnianie nieba, etc.

Uczestnicy warsztatów w części teoretycznej mieli też możliwość zapoznania się ze sposobami publikowania informacji, tworzenia galerii internetowych oraz doborem fotografii do materiałów redakcyjnych zarówno w internecie, jak i w wydawnictwach papierowych. Bardzo ważnym elementem tej fazy szkolenia było m.in. kadrowanie zdjęć w celu wydobycia najważniejszych treści pod kątem publikacji oraz budowa kompozycji z większej liczby fotografii w celu uwypuklenia przekazu medialnego.

Przed wyjściem na ćwiczenia w plenerze słuchacze zostali zapoznani z kilkoma sposobami, które ułatwiają uzyskanie pożądanych efektów podczas fotografowania w terenie takich jak: doświetlanie błyskiem, czy użycie blendy.

Nad Kanałem Bydgoskim mieli za zadanie wykonanie zdjęć krajobrazu oraz ujęcie sylwetki ludzkiej w naturze. – Podczas zajęć plenerowych zebraliśmy bardzo bogaty materiał do analizy – podkreśla Anna Kopeć, fotograf „Tygodnika Bydgoskiego”.

- Cieszy to, że uczestnicy mieli bardzo dużo pytań z zakresu fotografii i edycji – dodaje Kwaśniewski.

Niebawem relacja z kolejnej części szkolenia.

 

Warsztaty „Gmina w obiektywie” – zadanie jest finansowane ze środków Powiatu Bydgoskiego

 

r

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor