Wydarzenia 10 gru 15:11 | Redaktor
13 chętnych na budowę mostów nad Brdą. Najtańsza oferta: 153 miliony

materiał Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej

W środę (9 grudnia) otwarte zostały oferty w przetargu na budowę przepraw nad Brdą, pomiędzy ulicami Toruńską i Fordońską. Najtaniej budowę mostów wyceniła spółka Trakcja – na 153 mln złotych. To o blisko 20 mln więcej, niż zakładało miasto.

W ramach inwestycji powstaną dwa mosty: tramwajowy i samochodowy, zlokalizowane przy moście w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Inwestycja ma lepiej skomunikować Fordon i Bartodzieje z dzielnicami położonymi na tzw. górnym tarasie Bydgoszczy.

9 grudnia otwarto oferty w przetargu na budowę. Zainteresowanych realizacją zadania jest 13 firm//konsorcjów. Wszystkie oferty przewyższają jednak kwotę wskazaną przez miasto, które, jak czytamy w informacji z otwarcia ofert, zamierza przeznaczyć na ten cel 134 miliony złotych.

Najtańsza oferta, spółki Trakcja, opiewa na 153 mln złotych, najdroższa - na  przeszło 186 milionów. Wszystkie firmy zadeklarowały wykonanie prac w dwa lata.

Już wcześniej miasto informowało, że na realizację proejtku udało się pozyskać dofinansowanie unijne. Ma wynieść 48 mln złotych.

Ścieżka pieszo-rowerowa

Nowy most drogowy będzie miał dwa pasy ruchu. Obok powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Przebudowane zostaną skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego z Fordońską oraz Toruńską. Wokół skrzyżowania z ul. Fordońską, po stronie południowej i zachodniej, powstaną ścieżki rowerowe, zaplanowano też połączenie dróg rowerowych z jezdniami ulicy Fordońskiej.

- Docelowo główną arterią dla rowerzystów na osi wschód-zachód ma stać się trasa poprowadzona wzdłuż brzegu Brdy. Stąd między innymi w rejonie mostów powstanie nowy ciąg pieszo-rowerowy w kierunku rzek - czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznje. 

Duże zmiany w rejonie Perłowej

W ramach projektu drogowcy chcę też rozbudować rozjazdy w rejonie skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową. Przy przebudowanych skrzyżowaniach mają powstać nowe przystanki tramwajowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostanie też torowsko.

Drogowcy spodziewają się, że uda się uniknąc znaczących utrudnień w ruchu. - Zakładamy, że inwestycja będzie prowadzona pod ruchem tramwajowym na ul. Fordońskiej i Toruńskiej - piszą. 

Na podstawie: Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, oprac. mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor