Wydarzenia 28 wrz 06:03 | Jarosław Aleksander
20 tys. złotych w koszu na śmieci. Przestępcy zaatakowali 14 raz

fot. pixabay

Wyłudzenia na wnuczka są już doskonale znane. Mówią o tym media, apeluje policja. Jednak wciąż proceder ten kwitnie i przechodzi kolejne modyfikacje. Tylko jednego dnia policja trzymała 14 takich zgłoszeń. Niestety są też ofiary skutecznych wyłudzeń.

Na terenie powiatu białostockiego scenariusze działania oszustów był bardzo podobny. Na telefon stacjonarny dzwoniła osoba, która podając się za policjanta informowała rozmówców, że ich pieniądze są zagrożone. W trakcie rozmowy mężczyzna wypytywał seniorów o ich oszczędności oraz biżuterię. Oszust proponował, aby rozmówcy potwierdzili jego słowa i nie rozłączając się wybrali numer 997. To oczywiście podstęp.

 

W jednym z przypadków kobieta dała się oszukać i straciła 20 tysięcy złotych. Seniorka była instruowana przez mężczyznę i ostatecznie pieniądze pozostawiła w koszu na śmieci, w centrum Białegostoku. Pokrzywdzona tuż przed zdarzeniem szczegółowo informowała przestępcę o posiadanych oszczędnościach.

 

Przestępca był skrajnie bezczelny - niezadowolony z niskiej jego zdaniem wypłaconej i pozostawionej kwoty pieniędzy, przyznał się, że jest oszustem. Dodał, że za te pieniądze pojedzie na wczasy i będzie pił szampana...

 

Policja przestrzega: Pamiętajmy, że przestępcy, aby nas oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji.

 

Jak widać apele wciąż nie przynoszą rezultatów a proceder przestępczy trwa w najlepsze.

 

Na podstawie: policja.pl/bia24

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz