Wydarzenia 6 lip 2018 | Marta Kocoń
200 tys. złotych dla poszkodowanych w nawałnicy od firmy Solbet

Szukamy tych, którzy potrzebują, ale nikt o nich nie wie – mówił prezes zarządu Solbetu, Marek Małecki / fot. Anna Kopeć

Mija prawie rok od nawałnicy, która przeszła przez województwo kujawsko-pomorskie, mieszkańcy jednak nadal borykają się z jej skutkami. Dziś (6 lipca) w urzędzie wojewódzkim prezes zarządu Solbet Sp. z o.o. Marek Małecki przekazał 200 tys. złotych na pomoc rodzinom z Sośna i Koronowa.

– Od samego początku staraliśmy się pomagać resortowo, jako rząd. Ale w poniedziałek po nawałnicy otrzymaliśmy też telefon od firmy prywatnej, właśnie firmy Solbet, z pytaniem: W jaki sposób możemy wam pomóc? – wspominał dzisiaj (6 lipca) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Pierwsza pomoc przyszła bardzo szybko – były to 34 tiry betonu komórkowego, za co chciałbym serdecznie podziękować – mówił.

Przypomniał, że na pomoc poszkodowanym w nawałnicy rząd przeznaczył ponad 200 milionów złotych. Mieszkańcy jednak nadal borykają się ze skutkami klęski. Nie wszyscy mogli też skorzystać z państwowego wsparcia. – Bywają sytuacje, w których środki resortowe nie mogą trafić do poszkodowanych. Wtedy potrzebna jest właśnie pomoc darczyńców – tłumaczył Bogdanowicz.

Jak wyjaśnił ks. prałat Wojciech Przybyła, dyrektor Caritasu diecezji bydgoskiej, chodzi o sytuacje, w których kwestie własności nie są uregulowane prawnie. Dana osoba nie może wówczas wystąpić o dotację. – Wtedy działamy my, jako instytucja pozarządowa, która nie musi ściśle trzymać się rygorów własności. Dla nas ważny jest człowiek – podkreślił.

Dla takich właśnie osób zostaną przeznaczone środki przekazane przez firmę Solbet. To nie jej pierwsze działanie charytatywne. – Pomagamy od dawna. Szukamy tych, którzy potrzebują, ale nikt o nich nie wie – mówił prezes zarządu Solbet Sp. z o.o., Marek Małecki. Firma wsparła już m.in. dwa bydgoskie szpitale, dwa hospicja, angażowała się w pomoc powodzianom na południu Polski. W całości ufundowała dom rekolekcjono-opiekuńczy, przeznaczony na leczenie alkoholików w Suchej. – Dlaczego pomagamy? Bo ci potrzebujący swoim sercem przekazują nam siłę. My potem możemy spokojnie pracować, rozwijać się i udzielać – mówił.

Z bezpośrednią pomocą dzięki przekazanym pieniądzom dotrze Caritas, od początku zaangażowany w działania po nawałnicy. Usuwanie jej skutków nadal trwa. – Razem z firmami, które odbudowują, naprawiają, jesteśmy na dachach prawie od 12 miesięcy – mówił ks. prałat Przybyła.– Dzięki takim osobom jak pan prezes, darczyńcom takim jak Solbet, możemy zrobić więcej. Z serca dziękuję, że przez nasze ręce chcecie pomagać – mówił.

Za pomoc poszkodowanym dziękował także Jacek Żurawski, przewodniczący toruńsko-włocławskiej „Solidarności”. – To przepiękny gest solidarności z potrzebującymi mieszkańcami województwa – mówił.

200 tys. przekazane przez Solbet zostanie przeznaczone na pomoc siedmu rodzinom w gminach Sośno i Koronowo. Pokryją koszty odbudowy, naprawy dachów lub remontów po zalaniu.

 

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji