Wydarzenia 27 wrz 11:53 | kp
29. Wielka Wioślarska. Bydgoszcz triumfuje nad Toruniem [GALERIA]

fot. Anna Kopeć

W sobotę (26 września) odbyła się 29. Wielka Wioślarska o Puchar Brdy – coroczna impreza sportowa organizowana w Bydgoszczy. W tym roku gospodarze zdominowali regaty.

O godzinie 12.00 na Brdzie rozpoczął się wyścig ósemek. Z powodu obowiązujących obostrzeń epidemicznych tegoroczna impreza była dużo skromniejsza, niż w latach ubiegłych. Łącznie wystartowało 30 ósemek (26 polskich oraz 4 zagraniczne - po dwie z Litwy i Niemiec). W tym roku nie odbył się 14. w historii wyścig dwóch zagranicznych osad – Oxford i Cambridge.

fot. Anna Kopeć

Kto ze starcia wyszedł zwycięsko?

W wyścigu głównym ósemek seniorów wygrała osada Reprezentacji Bydgoszczy przed AZS UMK Toruń. W rywalizacji juniorów zwyciężyła osada LOTTO-Bydgostia przed AZS UMK Toruń. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła osada LOTTO-Bydgostia przed AZS UMK Toruń. W wyścigu ósemek seniorów zwyciężyła osada LOTTO-Bydgostia przed PTW Płock. Z kolei w rywalizacji juniorów zwyciężyła osada BTW Bydgoszcz przed LOTTO-Bydgostia.

fot. Anna Kopeć

Razem od 1992 roku

Wielka Wioślarska o Puchar Brdy to coroczna bydgoska impreza sportowa, której pierwsza edycja odbyła się już 28 lat temu – w 1992 roku. – W czasie tych zawodów od samego początku wioślarze ścigają się na Brdzie, na dystansie 8,5 km w konkurencji ósemki ze sternikiem juniorów i seniorów. W biegach głównych rywalizuje Mistrz Polski z Reprezentacją Bydgoszczy, a w przypadku kiedy Mistrz Polski jest z Bydgoszczy rywalem jest Reprezentacja PZTW lub Wicemistrz Polski – przekazują organizatorzy.

Od lat w programie znajdują się również wyścigi na dystansie 2 kilometrów (w kategorii juniorów, seniorów oraz seniorek). Od 2006 roku w Bydgoszczy oglądamy także wyścig osad Oxford i Cambrigde, a sama impreza jest inspiracją legendarnego wyścigu ósemek Oxford-Cambridge. Pomysłodawcą bydgoskiej wersji jest Zbigniew Urbanyi.

źródło: LOTTO-Bydgostia, Wielka Wioślarska

kp Autor