Wydarzenia 19 sty 12:35 | mk
30,5 tysiąca nowych zakażeń. Minister Niedzielski: Wkroczyliśmy w piątą falę

Adam Niedzielski/fot. Anna Kopeć, archiwum

Ministerstwo zdrowia poinformowało w środę (19 stycznia) o 30 586 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. – Nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale prognozujemy, że będzie ona się bardzo dynamicznie rozwijała – powiedział szef resortu Adam Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej wskazał, że liczba infekcji podwaja się z tygodnia na tydzień, dynamicznie rośnie też liczba zleceń na badania w kierunku koronawirusa. Szacowane jest, że w przyszłym tygodniu liczba zakażeń może wynieść ponad 50 tysięcy.  – Ten scenariusz, który się realizuje, przy wyniku ponad 30 tys. przypadków, jest bardzo niebezpieczny i wymaga bardzo odpowiedzialnej postawy. Musimy ściśle zachowywać zasady DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) – mówił.

– Wprowadzamy, tam gdzie to możliwe, przejście na pracę zdalną w administracji publicznej – ogłosił. Apelował też do pracodawów, by umożliwili pracownikom właśnie taką formę pracy. 

Zapowiedział również, że w piątek zostanie przedstawiony pakiet projektów odpowiadający na bieżący sytuację, zakładający m.in. możliwość wykonania testów w każdej aptece i bezpośrednie badania zamiast teleporady w niektórych grupach wiekowych.

– Szczyt tej fali ma być na przełomie stycznia i lutego, ze stopniowym wygaszeniem już w lutym – powiedział Niedzielski. Dodał, że według innych scenariuszy, które nie zakładały tak szybkich przyrostów, fala miała mieć wydłużony przebieg, ze szczytem na przełomie lutego i marca i stopniowym opadaniem dopiero w marcu.  

Wskazał też, że najprawdopodbniej nie zostanie wprowadzony kolejny lockdown. – Lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach. Planujemy pójść w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów – poinformował. 

Mamy 30 586 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:  mazowieckiego (5594), śląskiego (4647), małopolskiego (3471), dolnośląskiego (2458), pomorskiego (2341), wielkopolskiego (2195), podkarpackiego (1789), lubelskiego (1362), łódzkiego (1360), zachodniopomorskiego (1091), warmińsko-mazurskiego (1034), kujawsko-pomorskiego (986), opolskiego (623), świętokrzyskiego (585), podlaskiego (518), lubuskiego (354).

Z powodu COVID-19 zmarło 75 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 300 osób.

Źródła: Ministerstwo Zdrowia (Facebook), Polskie Radio PiK

mk Autor