Wydarzenia 10 wrz 2021 | mk
35 medali olimpijskich dla Kujaw i Pomorza. Sportowcy i działacze uhonorowani [GALERIA]

fot. Anna Kopeć

Ponad 120 sportowców zostało odznaczonych podczas gali zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorską Radę Olimpijską. Wydarzenie było częścią obchodów powrotu regionu w granice Polski, przełożonych z powodu pandemii.

Uroczystość odbyła się w urzędzie wojewódzkim. – Ostatnie igrzyska w Tokio, pięć medali sportowców z naszego regionu to ogromny sukces, ale trzeba pamiętać o poprzednich igrzyskach, które przyniosły nam sukcesy. Łącznie medali olimpijskich w województwie kujawsko-pomorskim było na przestrzeni lat 35 – przypomniał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Dziękuję Kujawsko-Pomorskiej Radzie Olimpijskiej, sportowcom, którzy są wspaniałymi ambasadorami naszego regionu na całym świecie, symbolem sukcesu, wzorem dla młodzieży – mówił.

– Cieszymy się, że jako Rada Olimpijska możemy włączyć się w obchody stulecia powrotu regionu kujawsko-pomorskiego do Polski. Mam nadzieję, że odznaczenie zawodników będzie ukoronowaniem ich karier oraz motywacją dla młodych sportowców – powiedział prezes KPRO Krzysztof Zieliński.

–  Rocznica powrotu do Macierzy jest okazją, żeby uhonorować tych, którzy sprawili, że nasze województwo jest tak wysoko w hierarchii sportu w Polsce – podkreślił sekretarz KPRO Andrzej Maciejewski. – 211 sportowców z naszego regionu, którzy brali udział w igrzyskach olimpijskich, zdobyło lub współuczestniczyło w zdobyciu 35 medali. Biorąc pod uwagę, że Polska zdobyła na igrzyskach letnich łącznie 298 medali, mamy w nich prawie 12 procent udziału (...). To ogromna liczba – powiedział. Zaznaczył też, że sukcesy są zasługą także trenerów i działaczy, których również zaproszono na uroczystość.  

fot. Anna Kopeć

Sportowcy z regionu wywalczyli osiem medali złotych – pierwszy wywalczył Zdzisław Krzyszkowiak w 1960 roku. Podczas gali odznaczono także zawodników dyscyplin innych niż olimpijskiej.

Najstarszymi sportowcami obecnymi na uroczystości byli Alfons Niklas, młociarz, olimpijczyk z Melbourne (1956) oraz trzykrotna uczestniczka igrzysk Daniela Walkowiak-Pilecka-Lewicka, kajakarka, brązowa medalistka z Rzymu (1960).

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczyli minister Łukasz Schreiber i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. W trakcie gali wręczono również medale Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej z okazji 100-lecia Powrotu Regionu do Macierzy.

Zdjęcia z gali sportu poniżej.

mk Autor