Wydarzenia 24 sty 2019 | mk
74 lata temu niemieckie wojska zostały wyparte z Bydgoszczy [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI]

fot. Anna Kopeć

Na cmentarzu św. Józefa (ul. Toruńska) uczczono dziś 74. rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej. W uroczystości wzięli udział kombatanci, wojsko, przedstawiciele władz miasta i duchowieństwa.

24 stycznia uznawany jest tradycyjnie za datę wyparcia wojsk niemieckich z Bydgoszczy. Dzień wcześniej oddziały polskie i radzieckie wyzwoliły prawobrzeżną część miasta.

– Wspominamy rocznicowe wydarzenia, kiedy to historyczny osąd oddał chwałę bohaterom, a okrył hańbą oprawców i okupantów – mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. – Nie sposób zapomnieć wielkiej ceny, jaką nasi przodkowie zapłacili za to, że możemy żyć w pięknym kraju, myśleć i mówić po polsku. Możemy marzyć i planować przyszłość pod biało-czerwoną flagą, choć ciągle jeszcze nie bez problemów, ale w poczuciu wolności – dodał.

fot. Anna Kopeć

Wyraził też wdzięczność przybyłym na uroczystość uczestnikom walk. – Kłaniam się nisko wszystkim kombatantom, którzy są dzisiaj wśród nas. Dziękujemy Wam bardzo za wszystko, co zrobiliście dla naszej ojczyzny i dla Bydgoszczy – mówił.

fot. Anna Kopeć

Modlitwę za poległych poprowadził ks. Bogusław Konieczka.

Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy, wystrzelono też salwę honorową. Zapalono  znicze i składano kwiaty pod pomnikiem na kwaterze żołnierskiej. 

fot. Anna Kopeć

W kwaterze spoczywają żołnierze Wojska Polskiego polegli w 1939 roku, mieszkańcy Bydgoszczy rozstrzelani przez Niemców w 1939 roku oraz 49 żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, uczestnicy walk w styczniu 1945 roku. 

mk Autor