Wydarzenia 18 sie 19:13 | mk
ADM remontuje kamienice w Starym Fordonie

fot. Anna Kopeć

Siedem miejskich budynków w Starym Fordonie czeka modernizacja. W ramach inwestycji powstanie 37 mieszkań i sześć lokali użytkowych.

Przeznaczone do remontu są kamienice przy ul. Bydgoskiej 23, 26, 29, 42, Rynek 3, Kapeluszników 2 i gen. Sikorskiego 2. Prace będą realizowano równolegle we wszystkich budynkach, przez trzech różnych wykonawców.

Remont przejdą zarówno elewacje i dachy, jak i wnętrza. – Wymienione zostaną instalacje sanitarne i elektryczne, stolarka okienna i drzwiowa. W środku pojawi się izolacja przeciwwilgociowa – zapowiada ratusz. Inwestycja zakłada też likwidację pieców kaflowych (zastąpią je piece gazowe) i remont klatek schodowych.

fot. Anna Kopeć

– Wnętrza zostaną przebudowane na samodzielne mieszkania w pełnym standardzie. Pięć obiektów będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy

Pierwsi mieszkańcy pod koniec 2021

Prace mają zacząć się w tym miesiącu, potrwają do połowy września przyszłego roku. Po ich zakończeniu w budynkach będzie 37 mieszkań i sześć lokali użytkowych.

– Wzorem lat ubiegłych i prowadzonych wcześniej inwestycji tego typu, gdy modernizacja będzie dobiegała końca prezydent Bydgoszczy ogłosi nabór wniosków na najem lokali. Wobec tego zasiedlenie nieruchomości możliwe będzie najwcześniej pod koniec przyszłego roku –  informuje nas Marlena Budzińska z Administracji Domów Miejskich.

fot. Anna Kopeć

Inwestycja znalazła się w Gminnym Programie Rewitalizacji (GPR). Pochłonie ok. 9 mln złotych: blisko 5,5 mln zł sfinansuje miasto, 2,9 mln to dofinansowanie unijne, 0,5 – państwowe.

1450 osób na liście ADM-u

Modernizację realizuje Administracja Domów Miejskich. Jak przekazuje Marlena Brudzińska, na przydział lokalu z zasobów miasta oczekuje obecnie 1450 osób. Wśród nich są m.in. osoby o trudnych warunkach materialnych i mieszkaniowych, „rodzina do wykwaterowania w związku z realizacją decyzji PINB nakazujących opróżnienie budynku; uprawnieni do otrzymania lokalu w związku z inwestycjami i prowadzoną polityką mieszkaniową; osoby posiadające wyroki eksmisyjne do realizacji” - przekazuje.

mk Autor