Wydarzenia 14 cze 2018 | Redaktor
Bileciki do kontroli? Niedługo wystarczy karta płatnicza

źródło: ZDMiKP

Już w te wakacje za przejazd autobusem czy tramwajem zapłacimy w pojeździe kartą płatniczą. Nie będzie już konieczności kupowania i kasowania tradycyjnego biletu papierowego.

Trwają prace związane z wyposażeniem pojazdów komunikacji miejskiej w biletomaty. Po wprowadzeniu systemu pasażerowie będą mogli zapłacić za bilet w autobusie lub tramwaju. Cała transakcja będzie miała charakter bezgotówkowy, potrzebna będzie tylko karta płatnicza. Na urządzeniu pasażer wybierze rodzaj biletu (ulgowy lub normalny) oraz potrzebną liczbę. Następnie do czytnika przyłoży kartę płatniczą - i na tym koniec. Płacąc za przejazd, nie dostaniemy żadnego wydruku, paragonu ani papierowego biletu.

Zatem co w przypadku kontroli biletów?

- Kontroler będzie dysponował czytnikiem, do którego będzie należało zbliżyć kartę płatniczą podczas sprawdzania biletów. W procesorze, który jest zatopiony w karcie, będzie zarejestrowana płatność. To standardowa, zwykła karta, jakimi  posługujemy się już dzisiaj. Nie będzie żadnych wymogów związanych z wymianą czy otrzymaniem specjalnej karty płatniczej – tłumaczy Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Prace nad wprowadzaniem nowego systemu i zintegrowaniem go z obecnym mają zakończyć się jeszcze w czasie wakacji. Pierwsze bilety będzie można kupić w pojazdach prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia. W październiku już wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej mają być wyposażone w biletomaty.

W dalszym ciągu będzie funkcjonowała Bydgoska Karta Miejska oraz pozostałe formy opłaty za przejazd. Biletomaty to tylko kolejny kanał dystrybucji biletów.

Źródło: ZDMiKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor