Wydarzenia 24 sie 2021 | kd
Budowa mostów nad Brdą. Od jutra zmiany w organizacji ruchu

fot. ZDMiKP

W związku z budową mostów drogowego i tramwajowego w ciągu ulicy K. Wielkiego od jutra nastąpią utrudnienia i zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej.

Od środy 25 sierpnia wystąpią miejscowe i lokalne utrudnienia w ruchu drogowym na ul. Fordońskiej, i ul. Kazimierza Wielkiego.

Wykonawca zacznie wprowadzać nową organizację ruchu przy istniejącej przeprawie.
Zmiany w organizacji ruchu:
- wyłączenie z ruchu wewnętrznego pasa na wylocie w ul. K Wielkiego. W związku z powyższym konieczne jest również zamknięcie pasów ruchu: na wlocie ul. Fordońskiej (od Fordonu) skrajnego pasa ruchu w lewo, na wlocie ul. Łęczyckiej środkowego pasa na wprost.

- wprowadzone zostanie miejscowe zwężenia jezdni ulicy Fordońskiej od ul. Kijowskiej do ul. Iławskiej

- zamknięcia wlotu na stacje paliw (wjazd na stację SHEL od strony północnej),

- lokalne wygrodzenia w chodnikach w miejscu robót

Zmiany na torowisku.


Wprowadzenie powyższych zmian na jezdniach, ma umożliwić wykonawcy od 30 sierpnia montaż płyt betonowych w torowisku ul. Fordońskiej( na wysokości ul. Sobieszewskiej od strony centrum i ul. Iławskiej od strony Fordonu ), na których ułożone zostaną rozjazdy nakładkowe.
Prace przy montażu płyt w torowisku będą wykonywane w godzinach nocnych i nie będą w żaden sposób kolidować z ruchem tramwajowym oraz kołowym.

Po zamontowaniu płyt betonowych Wykonawca planuje od 3 września rozpocząć montaż rozjazdów nakładkowych w torowisku.

Pozwolą one zachować ciągłość ruchu tramwajowego na ul. Fordońskiej pomimo prowadzonych robót przy budowie nowych mostów i dróg dojazdowych do obiektu.
Tramwaje na tym odcinku będą poruszały się wahadłowo po jednym torze od 6 września przy wykorzystaniu wcześniej zamontowanych rozjazdów.

W związku z prowadzeniem powyższych robót przy torowisku od piątku 3 września (godz. 18.00) do niedzieli 6 września (godzin nocnych) nastąpią zmiany w kursowaniu tramwajów.
Tramwaje z Fordonu będą kursować do pętli Wyścigowa a od strony centrum do pętli Bałtycka.
Pomiędzy ul. Bałtycką a Wyścigową uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

Najważniejszym elementem nowej inwestycji będą dwa obiekty mostowe (tramwajowy i drogowy) zlokalizowane przy istniejącym moście w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Konstrukcja dla tramwajów znajdzie się pomiędzy jezdniami.
Powstaną też nowe nawierzchnia, chodniki i drogi rowerowe.

Zadanie obejmuje również modernizację węzła tramwajowego przy ul. Perłowej. 

 

 

mat. ZDMiKP

kd Autor