Wydarzenia 8 lut 2019 | Redaktor
Bydgoska w remoncie. Od poniedziałku

fot. Facebook/Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu

Remont ulicy Bydgoskiej staje się faktem. Potrwa od 11 lutego do 26 sierpnia. Na razie nie ma informacji o zmianach w organizacji ruchu. Koszt inwestycji to ponad 6,1 mln złotych.

Umowę na przebudowę ul. Bydgoskiej w Starym Fordonie podpisano 26 października. Wykonawcą jest  firma STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa.

Od podpisania umowy wykonawca ma 10 miesięcy na przeprowadzenie inwestycji, całość powinien więc zakończyć do 26 sierpnia 2019 roku. Okres jesienno-zimowym poświęcono na sprawy związane z przeglądami sieci czy uzgodnieniem z zarządem dróg tymczasowej organizacji ruchu. Teraz na Bydgoskiej pojawiły się już tablice informacyjne. Inwestor zapowiada, że zasadnicze roboty związane z okładem drogowym rozpoczną się wiosną.

Przypomnijmy, remont ulicy Bydgoskiej ma być pierwszym etapem rewitalizacji Starego Fordonu. Wraz z nią mają zostać przebudowane wloty ulic: Mącznej, Rakowej, Góralskiej, Przy Bóżnicy, Rynek i Piekary. Głównym zadaniem jest rozbiórka jezdni z kostki kamiennej i zastąpienie jej asfaltem.

– Wspólnie z konserwatorem zabytków wypracowaliśmy właśnie taką sytuację, że będzie to nawierzchnia bitumiczna, ale ze świadkami kamiennymi w postaci cieków wodnych, żeby chociaż trochę historyczny charakter zachować – tłumaczył w dniu podpisania umowy Jacek Witkowski, dyrektor ZDMiKP. – Ze względu na ruch autobusowy, który tam się odbywa, taki rodzaj nawierzchni będzie dużo przyjaźniejszy i trwalszy – mówił. 

Ponadto na chodnikach pojawią się duże płyty betonowe. Zlikwidowane zostaną napowietrzne linie energetyczne  wszystko będzie schowane pod ziemią. Planowana jest również przebudowa m.in. kanalizacji deszczowej i oświetlenia drogowego. Koszt inwestycji to ponad 6,1 mln złotych.

Kolejne etapy rewitalizacji Starego Fordonu to przebudowa uliczek wraz z terenami rekreacyjnymi. Zakres obejmuje ulice: Nad Wisłą, Promenada, Filomatów, Frycza-Modrzewskiego, Zakładowej, Rybaki i Kapeluszników. Obecnie trwa ubieganie się o pozwolenie na budowę, tzw. wydanie decyzji ZRID.

Rewitalizacja Starego Fordonu obejmie też remont gminnych budynków mieszkalnych na osiedlu. Wraz z przebudową ul. Bydgoskiej siedem budynków zarządzanych przez ADM ma zostać podłączonych do kanalizacji deszczowej i sieci gazowej.

Wszystkie projekty zostały skonsultowane z mieszkańcami. Odbyło się wiele spotkań z projektantami w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

jg, jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor