Wydarzenia 15 sty 2020 | mk
Bydgoszcz najlepszym europejskim celem podróży 2020? Trwa plebiscyt

fot. Anna Kopeć

Rzym, Rotterdam, Ateny, Berlin, Praga – to niektóre z turystycznych potęg, z którymi Bydgoszcz rywalizuje w prestiżowym konkursie EBD. O wyniku zdecydują internauci. Głosować można do 5 lutego.

Propozycję udziału w European Best Destinations 2020 (Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020) wysunął dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji, Leszek Woźniak.

Poparli go zastępca prezydenta miasta Michał Sztybel i dyrektor Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą, Łukasz Krupa. O spodziewanych korzyściach opowiedzieli w środę (15 stycznia) w BCI.

Michał Sztybel, fot. Anna Kopeć

– Przeanalizowaliśmy, czy rzucamy się z motyką na słońce, czy nie, i wyszło nam, że trochę się rzucamy, ale i tak się rzucimy – żartował Michał Sztybel. – Co prawda [udział biorą] Paryż, Berlin, Rzym, Ateny – będzie trudno nam udowodnić, że jesteśmy o wiele lepszym miejscem do spędzenia wakacji, ale jest to bardzo dobra okazja, mobilizacja dla nas wszystkich, aby wpłynąć na poprawę życia w naszym mieście – uważa. Na poparcie przedstawił, że Wrocław – zwycięzca sprzed dwóch lat – zyskał 200 procent więcej wyszukiwań w bazie noclegowej. Ruch turystyczny w miastach, które zajęły najwyższe miejsce w tym rankingu, miał wzrosnąć nawet o ok. 20 procent.

Potrzebna była rekrutacja

Każdy kraj reprezentuje tylko jedno miasto, łącznie – 20. Bydgoszcz wysłała swoją aplikację I została przyjęta do rywalizacji, nie wiadomo natomiast, czy inne polskie miasta również ubiegały się o możliwość startu. Swoją szansę w poprzednich edycjach EBD miały Poznań (piąte miejsce), Gdańsk (trzecie), wspomniany już, zwycięski – Wrocław.

Ostateczna lista poddanych pod głosowanie celów wypraw to: Rzym, Rotterdam, Sibiu, Ateny, Berlin, Colmar, Menorca, Tbilisi, Praga, Cork, Heviz, Wiedeń, Paryż, Rochefort (EDEN), Rijeka, Madryt, Cascais, Reykjavik, Namur i właśnie Bydgoszcz.

Leszek Woźniak/fot. Anna Kopeć

– Myślę, że Bydgoszcz ma jedną przewagę nad potentatami turystycznymi: nie jest to miasto jeszcze nadmiernie zatłoczone, tutaj przyjeżdża się, żeby miło spędzić czas, poczuć atmosferę, odpocząć. Atrakcji turystycznych w Bydgoszczy nie brakuje – mówił dyrektor BCI Leszek Woźniak. – Tym największym miastom aż tak nie zależy, żeby przyciągnąć jeszcze większą liczbę turystów, tutaj też na pewno mamy wiele do zrobienia.

Gości mamy coraz więcej

Dodał, że turystyka w naszym mieście „ma się coraz lepiej”. – Świadczą o tym choćby dane, które publikuje GUS. Porównując dane z 2018 roku (ostatnie, jakie mamy), z tymi z 2014, widać, że wzrost udzielonych noclegów, jeśli chodzi o turystów zagranicznych, jest na poziomie ok. 100 procent. To jasno pokazuje, że turystyka sie rozwija – mówił.

Dodał, że wzrasta także zapotrzebowanie na miejsca noclegowe w naszym mieście, a na dowód wspomniał o powtających hotelu i apartamentach na wynajem. Hotel Brda, jak powiedział, ma przejść przebudowę, ale także zostać ponownie udostępniony przyjezdnym. 

Łukasz Krupa, fot. Anna Kopeć

– W interesie właściwie całej Polski jest, żeby Bydgoszcz była jak w najlepszym miejscu tego rankingu, bo jest to promocja danego kraju. Traktujemy to jako wyzwanie, ale też jako okazję – mówił Łukasz Krupa, który przedstawił techniczne szczegóły konkursu.

Kliknij raz na tydzień

O wyniku plebiscytu zdecydują internauci. Głosować z jednego IP można raz na tydzień, bezpośrednio na stronie European Best Destinations lub wchodząc na stronę miasta: bydgoszcz.pl/ebd, gdzie znajduje się link z przekierowaniem do plebiscytu. Konkurs trwa do 5 lutego.

Miasto będzie także zachęcać osobistości związane z Bydgoszczą i mieszkańców do promowania plebiscytu w mediach społecznościowych. BCI przygotowało specjalne tablice z napisem „Głosuję na Bydgoszcz”, z którymi można zrobić sobie zdjęcie. Plansze dostępne są w Centrum, przy ul. Batorego 2.

fot. Anna Kopeć

Podczas konferencji Michał Sztybel zapowiedział także, że do turystycznego promowania Bydgoszczy coraz bardziej ma być wykorzystywany jej potencjał wodny. Dodał, że w 2022 roku miasto będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji dotyczącej zarządzania drogami wodnymi.

mk Autor