Wydarzenia 20 mar 12:04 | Krzysztof Drozdowski
Bydgoszcz stanie się szachową stolicą i gospodarzem Mistrzostw Polski

fot. Anna Kopeć

20 marca (sobota) odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca kolejne Mistrzostwa Polski w szachach. Gospodarzem mistrzostw będzie Bydgoszcz, a patronat nad nimi objął premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę w hotelu Holiday Inn odbyła się konferencja prasowa Polskiego Związku Szachowego oraz ministra Łukasza Schreibera. W jej trakcie prezes PZSzach. Radosław Jedynak poinformował, że 78. Mistrzostwa Polski w szachach oraz 73. Mistrzostwa Polski kobiet w szachach odbędą się w Bydgoszczy. Mistrzostwa rozpoczną się 28 kwietnia i potrwają do 8 maja 2021 roku.

Jest to nasza najlepsza impreza, najbardziej widowiskowa, prestiżowa i taka w której zagrają nasi najlepsi szachiści

- powiedział arcymistrz i prezes PZSzach. Radosław Jedynak.

W turnieju przewidziano rekordową pulę nagród wynoszącą 300 000 złotych. Nagrody będą równe dla mężczyzn i kobiet. Za zwycięstwo w turnieju nagroda wyniesie 60 000 złotych.

- Cieszę się z tej decyzji Polskiego Związku Szachowego, by kolejne mistrzostwa odbyły się właśnie w Bydgoszczy - powiedział minister Schreiber. 

Jesteśmy dziś w najlepszym okresie dla polskich szachów od czasów międzywojnia. Od 2016 roku również mamy szereg sukcesów drużynowych w szachach

- podkreślił minister, który sam jest mistrzem szachowym juniorów do lat 10.

Arcymistrzyni Moniko Soćko oraz arcymistrz Radosław Wojtaszek podziękowali Łukaszowi Schreiberowi za pomoc w organizacji mistrzostw w trudnym czasie pandemicznym oraz wspominali swoje przygody i rozgrywki szachowe, które miały miejsce w Bydgoszczy.

Soćko i Wojtaszek są obecnie najbardziej utytułowanymi szachistami w Polsce. Wspólnie podkreślali, że zapowiedziana przez prezesa Jedynaka największa, historyczna pula nagród jest dla szachistów ogromnym podniesieniem prestiżu, jak i docenieniem ciężkiej pracy, którą wkładają w ten sport.

Po zakończonej konferencji dawni rywale z dzieciństwa, arcymistrz Radosław Wojtaszek oraz minister Łukasz Schreiber, przeprowadzili przyjacielską rozgrywkę.

To bardzo przyjemnie tak zagrać bez obciążenia turniejowego

- skomentował grę Wojtaszek.

Zdjęcia z konferencji poniżej.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.