Czy UTP stanie się politechniką? Trwa referendum
Budynek UTP przy ul. Kaliskiego/fot. Anna Kopeć
W piątek (5 lutego) na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym rozpoczęło się referendum w sprawie przekształcenia uczelni w Politechnikę. Głos mogą oddać wszyscy pracownicy.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Referendum odbywa się w formie online, potrwa do 9 lutego. Na pierwszy dzień głosowania oraz na poniedziałek przewidziano zdalne spotkania informacyjne dla pracowników. Studenci natomiast będą mogli wyrazić swoją opinię 11 lutego w ramach cyklu „Prorektor pyta” na Facebooku.
„Temat zmiany nazwy Uczelni na Politechnikę Bydgoską poruszany jest od wielu lat wśród społeczności akademickiej. Referendum jest jednym z elementów procesu konsultacyjno-decyzyjnego” – przekazuje uniwersyte na swojej stronie. „UTP zasięgnie również opinii władz miasta i regionu. Zmiana wymaga także zgody na poziomie Ministerstwa Edukacji i Nauki”.
List w sprawie przekształcenia UTP w Politechnikę Bydgoską napisał do społeczności akademickiej rektor, prof. Marek Adamski. Przypomina w nim drogę, jaką przeszła uczelnia: od Wyższej Szkoły Inżynierskiej, przez Akademię Techniczno-Rolniczą, do uniwersytetu.
„Powinniśmy zdecydować, czy nadszedł czas na kolejny śmiały krok dla wszystkich” – czytamy liście. Rektor podkreśla też, że może to być decyzja „kluczowa dla przyszłości Uczelni” i jednocześnie najważniejsza za jego kadencji. „Musimy spojrzeć na to przez pryzmat (...) rzeczywistości olbrzymich zmian, które zachodzą w szkolnictwie wyższym. Musimy być na te zmiany przygotowani, by pozostać konkurencyjni i móc dalej się rozwijać” – wskazuje.
Czytaj także archiwalną opinię: Bydgoszcz potrzebuje politechniki
„Jesteśmy największą uczelnią kształcącą inżynierów w regionie. Uważam, że warto uzupełnić mapę akademickiej Bydgoszczy o jasno sprecyzowaną w nazwie Uczelnię, w której zarówno jednostki organizacyjne o indywidualnej tożsamości reprezentujące kierunki techniczne, jak i rolnicze, a także przyrodnicze i społeczne zachowają swoje status quo” – dodaje rektor Adamski.
Jego zdaniem atutem UTP jest interdyscyplinarność. „Dzisiejsze czasy oczekują działań interdyscyplinarnych, co właśnie my możemy zagwarantować naszemu miastu i regionowi pod nową nazwą Politechnika”.
Cały list publikujemy poniżej.
Czytaj także: Kamień węgielny pod nowy budynek UTP wmurowany [ZDJĘCIA]