Wydarzenia 22 sty 2019 | Redaktor
Definitywny koniec Camerimage w Bydgoszczy. Żydowicz dziękuje mieszkańcom

Marek Żydowicz /fot. Anna Kopeć (archiwum)

Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Camerimage, nie doszedł do porozumienia z władzami miasta i potwierdza zapowiedziane na ostatnim festiwalu rozstanie. „Dziękujemy i ubolewamy, że nie będziemy mogli dalej współpracować dla dobra Bydgoszczy” - pisze w liście skierowanym do mieszkańców.

Konflikt Marka Żydowicza z prezydentem Rafałem Bruskim rozpoczął się od podpisania z prezydentem Michałem Zaleskim i ministrem kultury Piotrem Glińskim listu intencyjnego w sprawie budowy w Toruniu centrum Camerimage. W odpowiedzi prezydent Bruski obciął festiwalowi miejską dotację z 2,5 miliona do 500 tysięcy złotych.

Organizację festiwalu nad Brdą Żydowicz uzależniał od przywrócenia wysokości dotacji do poziomu 2,5 miliona złotych. Prezydent Bruski uznał jednak, że taka propozycja „nie jest do zaakceptowania”.

Maksymalne finansowanie, na jakie zgodził się, odpowiadając dyrektorowi festiwalu, to 1,5 miliona złotych rocznie. Postawił jednak wyśrubowane wymagania co do świadczeń promocyjnych w ramach tej kwoty (więcej czytaj TUTAJ), a Marek Żydowicz uznał je za nierealne

Dyrektor Camerimage starał się także o dodatkowe środki na festiwal z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego, tak by w 2019 roku „mógł on pozostać w regionie”. Jak podaje bydgoska „Gazeta Wyborcza”, jego prośba nie została przyjęta przychylnie przez marszałka Piotra Całbeckiego. „Na apel dotyczący zwiększenia dofinansowania nie będziemy mogli odpowiedzieć pozytywnie” - cytuje „Gazeta”.

Teraz pomysłodawca festiwalu dziękuje i żegna się z mieszkańcami Bydgoszczy w liście, który publikujemy poniżej:

Drodzy Mieszkańcy Bydgoszczy,

Zmniejszenie wsparcia dla Camerimage przez Prezydenta Miasta Rafała Bruskiego nie pozwala nam na dalsze realizowanie Festiwalu w Bydgoszczy. Nie jesteśmy w stanie organizować tu Camerimage przy zaledwie 20-procentowym wkładzie Miasta do budżetu Festiwalu.

Dziękuję wszystkim osobom i firmom, z którymi współpracowaliśmy tu od 2010 roku, osiągając tak wspaniałe wyniki w zakresie promocji Bydgoszczy w Polsce i na świecie, a także w zakresie rozwoju lokalnych przedsiębiorstw i filmowej edukacji młodzieży w regionie. Mamy tu wielu przyjaciół i bardzo cenimy tutejszych mieszkańców. Raz jeszcze dziękujemy i ubolewamy, że nie będziemy mogli dalej współpracować dla dobra Bydgoszczy.

 Marek Żydowicz

Dyrektor Camerimage

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor