Wydarzenia 30 gru 15:34 | mk
Dostawy żywności dla osób najuboższych rozpoczęte

Pierwsze dostawy trafiły już do magazynów Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej przy ul. Wschodniej. Tam też 30 grudnia odbył się briefing prasowy/fot. Anna Kopeć

64 tysiące ton żywności zostaną rozdzielone pomiędzy osoby najbiedniejsze w całym kraju. Wśród produktów, które otrzymają, są m.in. makaron, cukier, szynka czy mus jabłkowy.

– KOWR realizuje program na zlecenie Ministerstwa Pracy – tłumaczył w środę (30 grudnia) Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Żywność jest dostarczana do magazynów czterech organizacji partnerskich: Federacji Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i Polskiego Czerwonego Krzyża.

Pierwszy rodzaj produktów w ramach programu wsparcia żywnościowego został dostarczony do magazynów w Wigilię, drugi – 29 grudnia. 

Marcin Wroński, fot. Anna Kopeć

W tym roku do potrzebujących trafią m.in. makaron, cukier, szynka mielona wieprzowa i drobiowa, mus jabłkowy, płatki owsiane, ryż, mleko, olej rzepakowy - łącznie ok. 20 rodzajów produktów.

Wartość programu to 400 mln złotych, z czego 36 mln to koszty dostaw i magazynowania. 85 proc. kosztów pokrywa Unia Europejska, pozostałe pieniądze pochodzą z budżetu państwa. – Założenie jest takie, by program zdejmował nadwyżki produkcyjne z rolnictwa europejskiego – tłumaczył Wroński.

Listę osób uprawnionych do otrzymania pomocy przygotowują Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Żywność trafi do osób samotnych, których dochód nie przekracza 1542 złotych, oraz do rodzin, w których dochód na osobę nie jest wyższy niż 1146 złotych.

Aleksandra Gac, fot. Anna Kopeć

– Ta pomoc jest bardzo potrzebna i oczekiwana, zwłaszcza w miejscowościach gminnych – mówiła Aleksandra Gac, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

W drugiej połowie stycznia, kiedy do magazynów trafi już 7 rodzajów produktów, potrzebujący będą mogli odbierać paczki żywnościowe. Dostawy będą realizowane do lipca przyszłego roku.

fot. Anna Kopeć

mk Autor