Wydarzenia 14 wrz 15:13 | Redaktor
Europejskie Dni Dziedzictwa w regionie: festyny, koncerty, wystawy

Wśród wydarzeń EDD w regionie – zwiedzanie Górniczej Wioski w Pile-Młyn, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa. Z tej okazji w naszym regionie przygotowano szereg atrakcji. Wśród najbliższych wydarzeń m.in. koncert Śpiewana poezja dawnych Kujaw w Ciechrzu (powiat mogileński), warsztaty haftu krzyżykowego w Grudziądzu, festyn „Smaki jesieni” w Nawrze (w powiecie toruńskim) i piknik rodzinny w toruńskim Kaszczorku.

Temat tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” nawiązuje w dużej mierze do niezwykle cennego, choć często niedocenianego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nasze tradycje, obrzędy, kulinaria, pieśni, muzyka i stroje ludowe są bardzo ważnymi elementami tożsamości. [...] Niematerialne dziedzictwo kulturowe to też dawne rzemiosło i sztuka w postaci tradycyjnych umiejętności przekazywanych z pokolenia na pokolenie, z mistrza na czeladnika. To właśnie dzięki biegłości tych ludzi powstały podziwiane przez nas zabytki, pamiątki naszej przeszłości, a jednocześnie skarby województwa kujawsko-pomorskiego – podkreślał podczas inauguracji obchodów marszałek Piotr Całbecki.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny i święto zabytków. Celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Co roku we wrześniu udostępniane są bezpłatnie do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące. 

Czytaj także: Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 [PROGRAM]

Od 2015 roku koordynacją EDD w województwie kujawsko-pomorskim zajmuje się zespół projektowy działający przy pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, marszałkowskiej instytucji kultury. Informator EDD – województwo kujawsko-pomorskie (pdf)

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor