Instalacja ma oczyścić tereny po Zachemie. Umowa na budowę podpisana
fot. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
W pół roku ma powstać instalacja, która zabezpieczy Łęgnowo przez zanieczyszczeniami po dawnym Zachemie. We wtorek (19 stycznia) Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy podpisała umowę na budowę.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Instalację wykona wyłonione w przetargu polsko-francuskie konsorcjum firm Remea Societe par actions simplifiee a associe unique, Remea Sp. z o. o. oraz Menard Sp. z o. o. System ma być barierą, która zabezpieczy osiedla Łęgnowo-Wieś i Łęgnowo przed zanieczyszczeniami przedostajacymi się ze składowiska „Zielona”.
– System remediacji będzie funkcjonował przynajmniej do 2023 roku. Zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń oraz oczyści glebę i wody podziemne na powierzchni ponad 26 ha ze szkodliwych substancji charakterystycznych dla produkcji przemysłowej dawnego ZACHEMU – mówi Szymon Kosmalski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
Umowa została podpisana 19 stycznia, wykonawca na budowę będzie miał pół roku.
Wcześniej miał miejsce 2-miesięczny etap pilotażowy, w ramach którego zaprojektowano i wykonano stanowisko doświadczalne. Przetestowano wówczas, jak podkreśla RDOŚ, innowacyjny sposób oczyszczania gruntów i wód podziemnych, zmodyfikowano go równieź na potrzeby docelowej instalacji.
Już wcześniej na terenach dawnych zakładów chemicznych powstała sieć monitoringu złożona z piezometrów, wyposażonych w czujniki dla pomiaru wybranych parametrów. Ma to pozwolić śledzić postępy remediacji.
Wartość projektu oczyszczenia terenów pozachemowskich wynosi ponad 90 mln złotych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.
RDOŚ, zmiany - redakcja
Czytaj także artykuły: