Wydarzenia 23 sie 2019 | Redaktor
Jarosław Gowin z czekiem dla UKW. Zmiany na uczelni „w dobrym tempie”

fot. Anna Kopeć

W Auli Senatu UKW rektor Jacek Woźny odebrał w piątek (23 sierpnia) symboliczny czek od wicepremiera Jarosława Gowina. Niespełna 12 milionów złotych trafi przede wszystkim na Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki.

Pieniądze uniwersytet otrzymał w wyniku konkursu przeprowadzonego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Uczelnie miały przedstawić programy rozwoju swoich najmocniejszych obszarów badań i działań dydaktycznych. – Wniosek UKW został bardzo wysoko oceniony – chwalił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Uczelnia zdobyła w ten sposób 11 694 796 złotych unijnego dofinansowana. Środki przeznaczone zostaną przede wszystkim na inwestycje na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki. – 630 studentów, głównie z kierunków mechatronika i informatyka, zostnie przeszkolonych pod kątem specjalnego programu – tłumaczył prorektor ds. rozwoju i współpracy UKW, prof. inż. Marek Macko.

fot. Anna Kopeć

Jarosław Gowin nawiązał do zmian, jakie czekają uczelnie w nowym roku akademickim. – Ten rok będzie szczególny, pierwszy, w którym w tak szerokim zakresie wejdą w życie przepisy Konstytucji dla nauki, która, wierzę w to, da nowy impuls rozwojowi polskiej nauki – mówił.

Od 1 października wejdą w życie nowe statuty, uchwalone wiosną na uczelniach. Minister przypomniał, że o swój los po wejściu w życie zmian obawiały się zwłaszcza uczelnie średnie i mniejsze – w które Konstytucja miała „trafić rykoszetem”, faworyzując ośrodki większe. - Myślę, że teraz już wszyscy możemy powiedzieć, że ustawa daje równe szanse wszystkim typom uczelni, stawiając jednocześnie pewne wymagania, żeby podnosić jakość kształcenia i jakość badań – mówił wicepremier.

fot. Anna Kopeć

Dodał, że choć zmiany muszą przeprowadzić same ośrodki, to konieczny jest też wzrost nakładów. – Polskie uczelnie są wciąż niedoinwestowane, to dziesiątki lat zaległości – jest przekonany. Jak mówi, by to nadrobić, w budżecie na przyszły rok zarezerwowano o dwa miliardy więcej środków na kształcenie wyższe niż dotąd. 

Zapewnił też, że w tym roku podwyżki czekają wszystkich pracowników uczelni, nie tylko kadrę naukową.

fot. Anna Kopeć

– Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy w dobrym czasie, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian wynikających z założeń ustawy. Przekształcenie strukturalne w naszej uczelni są bardzo poważne – zaznaczył rektor UKW, prof. Jacek Woźny. 

Czytaj także Przyjdzie czas na rozmowę o Uniwersytecie Bydgoskim [WYWIAD]

mk

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor