Wydarzenia 29 mar 14:18 | mk
„Jestem z wami”. Misterium Męki Pańskiej w parafii MBKM [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

„Jestem z wami” to tytuł XX Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci. Z powodu pandemii przybrało formę słuchowiska, które zaprezentowano w parafiach diecezji bydgoskiej.

Organizatorzy ze słuchowiskiem odwiedzili parafie w Białych Błotach, Unisławiu, Szubinie, a także kilka parafii w Bydgoszczy, m.in. pw. NSPJ, Świętego Krzyża, Ducha Świętego.

W parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie Misterium odbyło się dwukrotnie. Po raz drugi – w Niedzielę Palmową (28 marca) wieczorem. Do dźwięku dołączyły także elementy inscenizacji. – Będzie możliwość spotkania z Bogiem, który Tobie i mnie mówi: „Jestem z wami” – zapowiadała Misterium Mariola Ciesielska, autorka scenariusza i reżyserka. 

Słuchowisko został zarejestrowane m.in. na płytach, które można otrzymać, pisząc do organizatorów. Zostanie również udostępnione w Internecie. 

Inscenizacja w fordońskiej Dolinie Śmierci, miejscu kaźni bydgoszczan na początku II wojny światowej, po raz pierwszy zrealizowano w 2001 roku. Od tego czasu odbywała się każdego roku w Niedzielę Palmową (z wyjątkiem 2013 i 2020), przy udziale ok. 200–300 wolontariuszy: aktorów, realizatorów. Liczba widzów w 2012 roku sięgnęła 20 tysięcy. 

Osobom zaangażowanym w organizację słuchowiska i inscenizacji dziękował duszpasterz młodzieży, ks. Piotr Wachowski

Głównym organizatorem misterium jest Stowarzyszenie Katolików „POKOLENIE”. 

Zdjęcia: Anna Kopeć

Więcej fotografii w galerii poniżej       

o parafii MBKM, sanktuarium Golgoty XX wieku, czytaj tutaj:

Miasto ma swoją Kalwarię

mk Autor