Wydarzenia 25 maj 2018 | Redaktor
Kąpiel w Balatonie? To możliwe, miasto bada wodę

fot. Przemysław Jahr / Wikipedia

Staw nad Balatonem kiedyś służył mieszkańcom jako miejskie kąpielisko. Możliwe, że odzyska swoją dawną funkcję. Trwają badania stanu wody w akwenie. Wyniki poznamy we wrześniu.

Miasto zleciło badania mikrobiologiczne wody w Balatonie pod kątem stworzenia w tym miejscu kąpieliska. Sprawdza to Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy. Zaplanowanych jest dziewięć szczegółowych badań w odstępach dwutygodniowych. Na wyniki trzeba będzie poczekać do września.

Jednak są już pierwsze, obiecujące analizy. Wyniki pokazały, że próbka ze stawu spełnia wymagania mikrobiologiczne dla wody w kąpielisku i miejscu przeznaczonym do kąpieli określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Staw nad Balatonem to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Bydgoszczy. W 2006 roku park przeszedł generalny remont – odnowiono alejki i uporządkowano zieleń. W kolejnych latach w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowano projekt „Bydgoszcz na sportowo”. Powstały wówczas skatepark, wielofunkcyjne boisko sportowe oraz boisko do siatkówki plażowej. W ubiegłym roku teren wzbogaciły nowe drzewa i krzewy. W parku znajdują się również plac zabaw, wybieg dla psów oraz miasteczko ruchu drogowego. Niewątpliwą atrakcją są podświetlone fontanny wodne, które funkcjonują w okresie letnim.

Jezioro zwane Balatonem lub „glinianką” powstało jako zbiornik poeksploatacyjny po cegielni, która funkcjonowała tam od 1886 roku. W latach 70. XX wieku, kiedy powstawało osiedle, zagospodarowano akwen dla celów rekreacyjnych. Latem służył mieszkańcom jako kąpielisko, a zimą pełnił funkcję lodowiska.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor