Wydarzenia 3 gru 15:28 | Krzysztof Drozdowski
Kardynał Stefan Wyszyński patronem roku 2021. Posłowie Lewicy głosowali przeciw

fot. domena publiczna

Kardynał Stefan Wyszyński został dzięki uchwale sejmowej patronem roku 2021. Część posłów była jednak przeciwna.

387 posłów opowiedziało się za ustanowieniem roku 2021 rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. 16 posłów wstrzymało się 16 posłów a 9 nie głosowało. 48 posłów było przeciwnych. Za uchwałą głosował cały klub PiS, a także Konfederacja i PSL.

Jego niezłomna postawa odegrała bardzo znaczącą rolę w walce z reżimem komunistycznym. Przypomnijmy chociażby jego współpracę z Karolem Wojtyłą, którego wcześniej prowadził. Sam Jan Paweł II podkreślał, że prymas Wyszyński odegrał ogromną rolę w jego życiu. Dla mnie, jako mieszkanki Włocławka, też nie bez znaczenia jest fakt, że prymas Wyszyński święcenia kapłańskie otrzymał w kaplicy Matki Bożej we włocławskiej bazylice katedralnej

– powiedziała Joanna Borowiak.

Przeciw głosowali reprezentanci wybrani z naszego regionu: Joanna Scheuring-Wielgus, Krzysztof Gawkowski, Jan Szopiński i Robert Kwiatkowski.

Po pierwsze, w roku 2001 obchodziliśmy już rok kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po drugie, w związku z istniejącą sytuacją polityczno-społeczną w Polsce i niewyjaśnionymi sprawami dotyczącymi pedofilii, to lepiej będzie, jeżeli my nie będziemy publicznie ogłaszali kolejnych lat pod patronatem kogokolwiek - nawet tak zasłużonej postaci dla polskiego Kościoła jak kardynał Stefan Wyszyński

– tłumaczył Jan Szopiński

Sejm zdecydował, że patronami roku 2021 będą również: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

 

Źródło:Sejm.gov.pl

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.