Wydarzenia 29 sie 2020 | Marta Kocoń
Kolejni terytorialsi zaprzysiężeni. Brygada otrzymała sztandar [FOTORELACJA]

fot. Anna Kopeć

Żołnierze 8. K-PBOT po raz pierwszy złożyli przysięgę na własny sztandar. – Obiecujemy strzec i bronić sztandaru, w imię najwyższych wartości dla żołnierzy, jakimi są Bóg, honor, Ojczyzna – zapewnił dowódca Brygady, płk Krzysztof Stańczyk .

Uroczystość wręczenia sztandaru i zaprzysiężenia nowych terytorialsów odbyła się w sobotę (29 sierpnia), na terenie jednostki przy ul. Warszawskiej 10. Rozpoczęła się złożeniem meldunku przez płk Stańczyka dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesławowi Kukule.

 – Z dumą przyjmujemy dziś zaszczyt posiadania własnego sztandaru: symbolu jedności, wierności i honoru żołnierzy powołanych do realizacji zadań w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – mówił płk Stańczyk. –  Jest to dla nas najwyższy akt zaufania społeczeństwa województwa kujawsko-pomorskiego do Brygady.

Dziękował fundatorom ręcznie tkanego sztandaru, na którym znalazły się inicjały patronki jednostki: generał Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.  – Obiecujemy strzec i bronić sztandaru, w imię najwyższych wartości dla żołnierzy, jakimi są Bóg, honor, Ojczyzna – zapewnił dowódca.

Gratulował też nowym żołnierzom, dziękował im za postawę, a rodzicom – za trud wychowania i przekazane wartości.

Zawsze gotowi, zawsze blisko

Jednym z rodziców chrzestnych sztandaru został wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Przypomniał zasługi terytorialsów dla regionu: ich pomoc m.in. po pamiętnej nawałnicy z 2017 roku, a także obecne zaangażowanie, w czasie epidemii. W szczytowym okresie w zadania z nią związane zaangażowanych był 420 terytorialsów.

fot. Anna Kopeć

– To wielki dzień dla Bydgoszczy, dla województwa kujawsko-pomorskiego – mówił o historycznym przekazaniu sztandaru. Przypomniał też motto WOT: Zawsze gotowi, zawsze blisko.

Pamięć o patronce

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rządu i samorządu, duchowieństwa, żołnierze i pracownicy RON 8.K-PBOT, rodziny i przyjaciele nowo zaprzysięganych żołnierzy. Obchody uświetniła Orkiestra Wojskowa garnizonu Bydgoszcz pod batutą tamburmajora st. chor. sztab. Andrzeja Bogusza.

Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada poddziałów. Następnie odbyły się pokaz sprzętu wojskowego i poczęstunek.

Dzień przez wręczeniem sztandaru płk Stańczyk złożył kwiaty na grobie generał Zawackiej w Toruniu, a w kościele garnizonowym w Bydgoszczy odprawiono Mszę świętą w intencji żołnierzy i pracowników RON KPBOT.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju zadaniem WoOT jest przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych.

Zdjęcia: Anna Kopeć

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii poniżej.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji