Wydarzenia 28 maj 2020 | Krzysztof Drozdowski
Komisja Europejska proponuje Polsce ponad 60 miliardów euro na ożywienie gospodarki

Mateusz Morawiecki/flickr

Nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliarda euro. Poza nim znajdą się również znaczne środki na ożywienie gospodarki po jej „zatrzymaniu”przez epidemię koronawirusa.

W ramach środków na ożywienie gospodarcze państwa Unii Europejskiej będa miały do dyspozycji 750 miliardów euro, przydzielanych w ramach grantów i pożyczek. Przewiduje się, że z tej kwoty 63,8 milarda euro może przypaść Polsce.

Podczas środowej (27 maja) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odniósł się do proponowanych Polsce środków. Premier zaznaczył, ze od ponad trzech miesięcy polski rząd prowadził starania o zwiększenie wcześniej proponowanych środków, co jak widać w nowych propozycjach się udało. Według premiera jest to potwierdzenie, że polski głos jest w Europie słyszany i doceniany.

Komisja Europejska zwiększyła proponowane środki w dwóch głównych obszarach, na których Polsce najbardziej zależało. W ten sposób o 55 miliardów wzrosły środki na unijną politykę spójności oraz o 23 miliardy na politykę rolną.

Za polski sukces premier uznał również wzrost planowanych wydatków na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Szef rządu przypomniał, że te środki wzrosły z  poczatkowych 7,5 miliarda do 32 miliardów euro obecnie.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.