Wydarzenia 11 paź 2019 | Redaktor
Lewica: Rządziliśmy w tym okręgu, wiemy, jak rozwiązywać problemy [WYBORY 2019]

fot. Anna Kopeć

Kilka tygodni temu wielu komentatorów polityki, mówiło, że Lewica w Polsce nie ma szansy się odrodzić. [Dziś] wszystkie sondaże wskazują, że będzie dobrze – mówi lider listy w okręgu bydgoskim, Krzysztof Gawkowski. Lewica w piątek (11 października) przypomniała swoje postulaty.

Startujący z pozycji nr 2 Jan Szopiński mówił, że to „dzięki SLD w województwie kujawsko-pomorskim został wdrożony Regionalny Program Operacyjny, to dzięki nam zostały wdrożone mechanizmy zdobywania środków dla przedsiębiorców, dla samorządów”.

– Rządziliśmy w tym okręgu, w tych miastach. Drodzy nasi wyborcy: ta drużyna składa się i z ludzi młodych, i z doświadczonych, którzy wiedzą, jak rządzić, jak rozwiązywać problemy mieszkańców – chwalił. 

Podsumował też postulaty związane z transportem : – Dokończenie drogi S5, droga S10 ma przestać być drogą śmierci – wymieniał. – Z uznaniem przyjmujemy obietnicę pana premiera, że znajdą się środki na obwodnicę Strzelna, tylko dajcie szansę tej drużynie. My po wyborach sprawdzimy, czy nie jest to tylko obietnica wyborcza – deklarował. Dodał, że „miały być już zrealizowane obwodnice Kamienia Krajeńskiego, Sępólna, Tucholi – tych obwodnic nie ma”.

fot. Anna Kopeć

Zapewnił też, że SLD nie wejdzie w koalicję z PiSem. – SLD nigdy nie wchodził w alianse z partiami prawicowymi – mówił.

Michał Wysocki obiecał, że Lewica zadba o ochronę środowiska i ochronę klimatu. – Przede wszystkim postawimy na odnawialne źródła energii, dofinansujemy wymianę pieców węglowych w całym kraju. Dla osób o najniższych dochodach w stu procentach sfinansujemy tę zmianę.

Izabela Nowak przypomniała o podpisanym przez Lewicę „Pakcie dla kobiet”, którego nie zdecydowały się podpisać PO i PSL. SLD postuluje w nim legalizację przerywania ciąży do 12. tygodnia życia, dostęp do bezpłatnego in vitro, wyrównanie płac kobiet i mężczyzn na tych samych szczeblach zawodowych, dostęp do edukacji seksualnej.

Anna Ludwisiak-Kawecka apelowała o stworzenie instytucji, które zajęłaby się problemem skażeń, zapowiadała wprowadzenie minimalnej emerytury w wysokości 1600 złotych, zasypywanie dysproporcji między emeryturami kobiet i mężczyzn, możliwość pracy zawodowej dla opiekunów osób niesamodzielnych i świadczenie w wysokości 2000 złotych dla nich.

Michał Pisarek obiecywał walkę o Bydgoski Uniwersytet Medyczny i wspieranie szkoł w regionie.

– Nasz problem jest obszerny, dotyka nas wszystkich. Jesteśmy jedynym komitetem, który nie pozwala szczuć ludzi – mówiła Aleksandra Smolaga.

Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że Lewica o głosy walczyć będzie intensywnie aż do 23.59, do zapadnięcia ciszy wyborczej.

fot. Anna Kopeć

mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor