Moc atrakcji na weekend. Co się dzieje w Bydgoszczy?
Trwa festiwal Tehofest 2018/fot. Anna Kopeć
Festiwal przemysłu, bieg charytatywny, dzień z NATO oraz początek Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Sprawdź, gdzie warto wybrać się w ten weekend.
Inne z kategorii
Festiwal Paderewskiego odbędzie się w Bydgoszczy [ZAPROSZENIE]
Październik w Pałacu Młodzieży zapowiada się na bogato [ZAPROSZENIE]
SOBOTA (15 września)
TehoFest 2018, godz. 12.00-19.00, różne lokalizacje
Największy na północy kraju festiwal dziedzictwa przemysłowego. Na święcie szlaku TeH2O czeka około 50 różnych wydarzeń – warsztaty, koncerty, spektakle teatralne czy wernisaże. Tym razem hasłem festiwalu jest „Z rodziną Bromberków na Szlaku”. Więcej informacji można znaleźć w artykule Industriada północy, czyli TehoFest 2018.
Wspomnienie o Wielkiej Fabryce Motorowerów Romet, godz. 10.00-13.00, plac Teatralny
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, którzy posiadają rowery i motorowery z Rometu oraz inne jednoślady na przejazd ulicami miasta. Start godz. 10.00. Metą przejazdu będzie Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, gdzie na uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji m.in.: wystawa pojazdów zabytkowych marki Romet z Centrum Motoryzacji Historycznej, pokaz ratownictwa drogowego z udziałem motoroweru, licytacja zabytkowego motoroweru marki Romet na cele charytatywne, konkursy z nagrodami dla najmłodszych oraz muzyka na żywo.
4. PKO Bieg Charytatywny, godz. 11.00, Stadion Zawisza
To już 4. edycja sztafety charytatywnej organizowanej pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem”, która odbywa się jednocześnie na 12 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce.
PKO Bieg Charytatywny to bieg bez mety. Drużyna ma godzinę, żeby przebiec jak najwięcej okrążeń. Wysiłek zostanie przeliczony na posiłki dla dzieci. W tym roku pomagać mogą także kibice. Wystarczy stworzyć własną strefę kibicowania, a najlepsze zespoły będą nagradzane. Zwycięska drużyna będzie mogła wskazać cel na jaki Fundacja PKO Banku Polski przekaże dodatkowe 10 tys. złotych.
Balet „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, sobota – godz. 11.00 i 17.00 oraz niedziela – godz. 17.00, Opera Nova
To już trzecia wersja tego tytułu prezentowana na scenie bydgoskiej Opery. Została skomponowana przez Bogdana Pawłowskiego w 1970 r. Inscenizacja i choreografia jest dziełem Henryka Konwińskiego. Na scenie wystąpią soliści i balet Opery Nova.
Dzień NATO, godz. 13.00-18.00, Różopole w Myślęcinku
Międzynarodowe, militarne święto z udziałem wojsk sprzymierzonych Sojuszu Północnoatlantyckiego. W programie m.in. wystawa sprzętu wojskowego, występy orkiestr dętych, biegi przełajowe, a także koncerty i wiele atrakcji dla najmłodszych. Dodatkowo tego dnia komunikacja miejska będzie darmowa. Więcej w artykule Militarna impreza w Bydgoszczy. Dzień NATO.
Enea Bydgoszcz Cup z Okazji 100-Lecia Odzyskania Niepodległości, sobota od godz. 14.00 i niedziela od godz. 12.00, Hala Artego Arena
Turniej koszykówki organizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zagrają: Enea Astoria Bydgoszcz, Polski Cukier Toruń, Polpharma Basketball oraz KING Wilki Morskie Szczecin SA. Wstęp wolny na cały turniej.
Spektakl „Motyle”, sobota – godz. 15.00 i 17.00, niedziela – 11.00, 13.00 i 15.00, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2
„Motyle” Marie Eve-Huot w reżyserii Emilii Piech, aktorki Teatru Polskiego w Bydgoszczy. To opowieść o Amelce, której tata jest pasjonatem lotnictwa, a dzięki temu ona też zgłębia tajniki samolotów. Jednak traci ojca i przestaje mówić. Spektakl mówi o spełnianiu marzeń, ale też o traumie. Przedstawienie realizowane jest w ramach Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. W czasie spektaklu zostanie wykorzystany samolot z początków II wojny światowej. Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET). Szczegóły na stronie www.teatrpolski.pl.
NIEDZIELA (16 września)
II Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna, Pałac w Ostromecku
Już po raz drugi znawcy instrumentów z całej Polski przyjadą na konferencję do Ostromecka. Wykłady zaczną się w niedzielę i potrwają trzy dni (do wtorku 18 września), a każdy zakończy się koncertem - nietypowym, bo zagranym na historycznych instrumentach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
56. BFM - Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, godz. 17.00, Filharmonia Pomorska
Trwa 56. Bydgoski Festiwal Muzyczny. W niedzielę na scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dyrygował będzie Jacek Kaspszyk, a na skrzypcach zagra
Jakub Jakowicz. Repertuar: Karol Szymanowski (1882-1937) – Uwertura koncertowa E-dur op. 12, Felix Mendelssohn (1809-1847) – Koncert skrzypcowy e-moll op.64, Mieczysław Wajnberg (1919-1996) – IV Symfonia a-moll op. 61. Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” (ul. Magnuszewska 8), tel. 52 320 52 29.