Wydarzenia 1 sie 2019 | Redaktor
Nie żyje Mieczysław Franaszek. „Na scenie dawał z siebie wszystko”

Mieczyslaw Franaszek / fot. Krzysztof Szymoniak

W wieku 75 lat zmarł w środę (31 lipca) Mieczysław Franaszek, związany z Bydgoszczą aktor i fotograf.

Urodził się w 1944 roku w Krakowie, tam w 1968 roku ukończył Wydział Aktorski PWST. Debiutował w 1966 r. w Teatrze STU. Występował w teatrach w Nowej Hucie, Krakowie, Sosnowcu, Opolu, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy.

W latach 60. współpracował z ośrodkiem TVP Kraków. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych, na których otrzymywał nagrody aktorskie.

„Uważał, że skoro wykonuje zawód aktora, to musi dać z siebie wszystko, bo tego wymaga szacunek dla widza i dla partnera na scenie. Pamiętam, jak wspominał pracę z niektórymi młodymi aktorami i nie mógł zrozumieć, że tuż przed wejściem na scenę zamiast koncentrować się na roli, siedzieli ze wzrokiem wbitym w smartfony. Nic go tak nie denerwowało, jak bylejakość, robienie czegoś »na odwal«” - wspomina na Facebooku Jarosław Jakubowski.

Od 2007 roku Mieczysław Franaszek współpracował z Galerią Autorską Jana Kai i Jacka Solińskiego, gdzie m.in. czytywał poezję. Od 2011 wykładał na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, współpracował także z Polskim Radiem PiK. Autor kilku indywidualnych wystaw fotograficznych w Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie. 

W 2018 r. otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”. Zmarł 31 lipca 2019 roku w Bydgoszczy.

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor