Wydarzenia 28 mar 2019 | Redaktor
Nowe mosty nad Brdą czekają na przetarg

materiał UMB

Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę dwóch mostów nad Brdą – informuje ratusz. Obie konstrukcje powstaną pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńską. Jedna przeznaczona będzie dla tramwajów, druga dla kierowców, pieszych i rowerzystów.

Prace nad projektem są bardzo zaawansowane, wkrótce złożony zostanie wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Projekt zakłada powstanie dwóch konstrukcji o długości około 240 metrów.  Jedna dedykowana będzie tramwajom. Torowisko znajdzie się między jezdniami. Inwestycja pozwoli znacznie lepiej skomunikować Fordon i Bartodzieje z dzielnicami położonymi na tzw. górnym tarasie Bydgoszczy (m.in. Kapuściska, Wyżyny, Wzgórze Wolności).

Częścią projektu jest też nowy most drogowy po stronie wschodniej. Znajdą się na nim dwa pasy ruchu. Obok powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Wraz z inwestycją przebudowane będą też skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego z Fordońską oraz Toruńską. Warto podkreślić, że na  ul. Kazimierza Wielkiego zostaną wytyczone dwa pasy ruchu do skrętu w Fordońską, co znacznie upłynni ruch w tej części miasta. Częścią projektu jest też rozbudowa rozjazdów w rejonie skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową. Przy przebudowywanych skrzyżowaniach będą lokalizowane nowe przystanki tramwajowe z peronami dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowymi elementami inwestycji są też przebudowa torowisk wzdłuż ul. Perłowej (do modernizowanego  obecnie węzła Szarych Szeregów i rozbudowa systemu ITS. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zakłada, że w inwestycja będzie  prowadzona pod ruchem tramwajowym na ul. Fordońskiej i Toruńskiej.

Obecnie ZDMiKP przygotowuje się do przetargu na prace budowlane. Jego ogłoszenie planowane jest jesienią. Rozpoczęcie  prac budowlanych planowane jest w przyszłym roku. Wstępnie koszt inwestycji szacowany jest na 80 mln zł. Wcześniej została podpisana umowa na dofinansowanie zadania środkami unijnymi na poziomie 48  mln zł.

Materiał UMB

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor