Wydarzenia 2 cze 2020 | Redaktor
Nowe zasady plażowania

fot. pixebay

Koronawirus zmienił wiele dziedzin naszego życia. Nadchodzące wakacje będą inne niż poprzednie. Zmieniają się zasady podróżowania, dostępu do bazy noclegowej ale także do miejsc wypoczynku takich jak plaże. 

Sanepid wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym publikuje wytyczne dotyczące wypoczynku nad zbiornikami wodnymi. 

Podstawowym zaleceniem jest utrzymanie dystansu między wypoczywającymi. Przyjęto zalecenie by na plażach zachowywać zasadę  jednej osoby na 4 metry kwadratowe. Poza tym na plażach ma obowiązywać zasada 2 metrów odstępu między osobami. 

W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele WOPR którzy mają być odpowiedzialni za przestrzeganie norm sanitarnych na plażach obawiają się nowych zasad. Znając realia naszych plaż zachowanie norm dystansu społecznego wydaje się nie realne. Podobnie przestrzeń 4 metrów kw. na osobę jest dyskusyjna z uwagi na brak precyzyjnych pomiarów powierzchni plaż i wytycznych co do określenia ich powierzchni. 

W kwestii zakrywania nosa i ust należy odnosić się do aktualnych przepisów prawa. Obecnie nie jest ono obowiązkowe na dworze chyba, że nie można zachować zasad dystansu społecznego.

Ponadto zaleca się korzystanie z własnego sprzętu turystycznego i unikanie szczególnie zatłoczonych miejsc. 

 

Źródło: WSSE/GIS

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor