Wydarzenia 22 maj 2020 | Redaktor
Od wakacji prawo jazdy może stracić 40 tys. kierowców rocznie

fot. policja.pl

Szacunki rządu mówią, że nowe regulacje prawne mogą spowodować utratę prawa jazdy przez około 40 tys. osób w skali roku. Jest to wynik zmiany przepisów ruchu drogowego które mają wejść w życie już w wakacje. 

Nowe przepisy wprowadzają m.in.. zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Oraz ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym i poza nim. 

Jak szacuje policja, nowy przepis o zatrzymywaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h także poza terenem zabudowanym może skutkować odebraniem około 20 tys. praw jazdy jeszcze w tym roku. W 2021 r. wedug szacunków rządu i policji może być takich przypadków nawet 40 tysięcy.

Wstępnie planowano, że nowe przepisy wejdą w życie od lipca 2020 r. jednak obecnie, rząd planuje przyspieszenie tego terminu. Zmiany mogą wejść w życie już na początku wakacji 

W nowych regulacjach poza ujednoliceniem prędkości w terenie zabudowanym i poza nim bez względu na porę dnia znajdujemy również:

Utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h lub więcej w terenie zabudowanym i poza nim.

Bezwzględne pierwszeństwo pieszych już przed przejściem dla pieszych

Planuje się także podwyższenie mandatów i zaostrzenie innych sankcji karnych. Przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i szczególną ochronę pieszych.

 

Źródło: KPRM/KGP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor