Wydarzenia 3 cze 18:28 | Marta Kocoń
Oficjalnie: Opiekunka ze „Słoneczka” nie jest zakażona

Powtórzone badanie wymazu opiekunki z miejskiego żłobka „Słoneczko” nie potwierdziło u niej obecności wirusa SARS-CoV-2.

- Mamy wynik trzeciego ogólnie, a drugiego wykonanego przez laboratorium WSSE badania. - Jest ujemny - mówi nam rzeczniczka wojewódzkiego Sanepidu Olga Radkiewicz.

O dodatnim wyniku badania kobiety służby sanitarne zostały zaalarmowane 1 czerwca: zarówno przez szpital zlecający badanie, jak i przez dyrekcję żłobka. Pisaliśmy o tym tutaj.

Zdecydowano o natychmiastowym zamknięciu „Słoneczka”, rozpoczęto też dochodzenie epidemiologiczne. W jego wyniku kwarantanną objętych zostało 178 osób: pracowników żłobka i ich rodziny oraz dzieci i ich rodziny.

2 czerwca służby pobrały od opiekunki wymaz, a badanie tym razem zostało wykonane przez laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Dało wynik ujemny, o czym rzeczniczka WSSE poinformowała nas dziś (3 czerwca) po południu. - W celu weryfikacji tego badania od opiekunki pobrano ponowny wymaz - relacjonowała Olga Radkiewicz. Wynik trzeciego badania również jest ujemny. Oznacza to, że kobieta nie jest zakażona.

Pytaliśmy dyrekcję żłobka oraz Sanepid o to, czy pierwszy test - o dodatnim wyniku - był przez kobietę wykonany komercyjnie. Jak poinformowała nas rzeczniczka WSSE, badanie zostało profilaktycznie zlecone przez szpital, którego pacjentem miało zostać dziecko opiekunki. Test wykonało laboratorium zewnętrzne.

O sprawie czytaj także tutaj.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji