Wydarzenia 22 lut 2019 | mk
„OSA” i „Klub”: do wzięcia pieniądze na sport lub rekreację

materiały KPUW

Środki na klub sportowy lub siłownię plenerową można jeszcze pozyskać w ramach rządowych programów „Otwarte Strefy Aktywności” i „Klub”. Składanie wniosków trwa odpowiednio do 1 i 15 marca.

O programach przypomniał w piątek (22 lutego) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Eksperci alarmują, że tylko 20 procent dzieci poświęca na aktywność fizyczną godzinę dziennie. Jest to dużo mniej niż kilkadziesiąt lat temu. Boimy się o przyszłość tego pokolenia i dlatego oba programy są jak najbardziej adekwatne – mówił.

Pierwszy z nich ma wspierać kluby sportowe adresujące szkolenie do dzieci i młodzieży do 18. roku życia. O dofinansowanie w kwocie 10 tys. (kluby jednosekcyjne) lub 15 tys. (wielosekcyjne) mogą ubiegać się kluby działające przez co najmniej trzy lata w formie stowarzyszenia. Termin składania wniosków upływa 15 marca.

W 2019 r. rząd na realizację „Klubu” przeznaczył 40 mln złotych. – Program jest dobrze oceniany przez beneficjentów, bo niepotrzebny jest wkład własny – tłumaczył wojewoda. Stowarzyszenia mogą przeznaczyć pozyskane środki na wynagrodzenia dla trenerów, sprzęt, obozy letnie. W ubiegłym roku w naszym województwie z dofinansowania skorzystało 179 klubów.

Drugi z programów, o których przypomniał wojewoda, to zainicjowane rok temu „Otwarte Strefy Aktywności” (OSA). Na jego realizację przeznaczono 48 mln złotych.

Celem OSA jest rozwój małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Program może być realizowany w dwóch wariantach: podstawowym (siłownia plenerowa i strefa relaksu) lub rozszerzonym (obejmującym dodatkowo plac zabaw). O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządów, fundacje i stowarzyszenia. Dokumenty przyjmowane są do 1 marca.

W ramach edycji 2018 podpisano umowy dotacyjne na budowę prawie 100 plenerowych miejsc aktywności w regionie.

mk Autor