Wydarzenia 7 lis 2018 | Redaktor
Oscarowa kampania filmu Marcina Sautera. Dorzuciło się miasto

Kadr z trailera

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się kampania promocyjna filmu „Żalanasz. Pusty brzeg” bydgoszczanina Marcina Sautera. Twórcy kampanii chcą, by dokument dostrzegli i docenili członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Promocja ma zwiększyć szansę na oscarową nominację dla „Żalanaszu” w kategorii „film dokumentalny”.

Wcześniej „Żalanasz. Pusty brzeg” został dostrzeżony na festiwalach w Krakowie i Kijowie oraz na Festiwalu Filmów Dokumentalnych – IDFA w Amsterdamie, gdzie uznano go za najlepszy film krótkometrażowy. Otrzymał także Złotą Żabę w kategorii filmów krótkometrażowych na ubiegłorocznym Festiwalu Filmowym Camerimage w Bydgoszczy.

Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera, Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, ale przede wszystkim losy ludzi, którzy stracili prawie wszystko i zostali pozostawieni sami sobie.

Promocja dokumentu w Stanach Zjednoczonych została finansowo wsparta przez miasto. Przeznaczono na to 150 tysięcy złotych.

Marcin Sauter jest autorem scenariusza i zdjęć oraz reżyserem filmu. Muzykę skomponował Jerzy Rogiewicz, za dźwięk odpowiadał Marcin Lenarczyk. Film zmontowali Ziemowit Jaworski, Michał Marczak i Katarzyna Olechowska. Producentem filmu jest Studio Filmowe Kronika. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor