Wydarzenia 13 lip 2020 | Marta Kocoń
Park Witosa czekają dalsze zmiany. Trwa przetarg

Fontanna zostanie rozebrana/fot. Anna Kopeć, archiwum

Dalszą rewitalizację parku im. Wincentego Witosa poprzedzą prace rozbiórkowe i uporządkowanie terenu. Postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę, jest w toku.

Zwycięzca przetargu będzie miał za zadanie „zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych polegających na wykonaniu robót rozbiórkowych z uporządkowaniem centralnej części parku”. Będzie to przygotowanie do dalszej rewitalizacji.

Do rozbiórki przeznaczone są fontanna i nawierzchnia amfiteatru. Konieczny będzie także demontaż i zabezpieczenie zasilającej fontannę instalacji wodociągowej. Murek otaczający amfiteatr zostanie oczyszczony, podobnie wieńcząca widownię barierka.

Wykonawca będzie musiał także uporządkować teren po robotach – i zadbać o zieleń. W miejscu fontanny mają zostać nasadzone krzewy, a miejscu po nawierzchni – trawnik.

Cena stanowi 60 proc. oceny oferty, długość „gwarancji” - 40 procent.

Oferty można składać w Wydziale Zamówień Publicznych UMB przy ul. Grudziądzkiej 9-15 do 21 lipca do godz. 11.30.

fot. Anna Kopeć, archiwum

Pierwsze - rewolucyjne - zmiany zaszły w parku jeszcze w 2017 roku. Rozebrano wówczas muszlę koncertową, bez ustalenia, co dokładnie znajdzie się w jej miejscu. W 2018 roku przeprowadzono konsultacje dotyczące zagospodarowania parku. Wówczas, na zlecenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, przeprowadzono prace archeologiczne.Ujawniły one, że szczątki z dawnego cmentarza ewangelickiego, na terenie którego leży park, nie zostały ekshumowane. Wciąż znajdują się tam dziesiątki tysięcy mogił. Więcej czytaj tutaj.

Prezentacja badań archeologicznych Roberta Grochowskiego/fot. Anna Kopeć, lipiec 2018 roku

Wymusiło to zmiany w planach modernizacji miejsca. Komisja ekspercka zdecydowała, że park ma być miejscem wyciszenia, a nie rozrywki. Nie zrezygnowano jednak z placu zabaw.

Część szczątków przeniesiono na cmentarz komunalny przy ul. Wiślanej.

Park po pierwszym etapie rewitalizacji został udostępniony spacerowiczom jesienią poprzedniego roku. Alejki otrzymały nową nawierzchnię, uruchomiono fotoplastykon, zamontowano nowe ławki. 

Zobacz także: Park Witosa po pierwszym etapie rewitalizacji

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji