Wydarzenia 11 lis 2018 | Redaktor
Patriotycznie w tańcu i ze śpiewem. Ziemia Bydgoska w Artego Arenie [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Ułani, Kujawiacy i powstańcy to niektóre wcielania członków Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Grupa po raz dziesiąty zaprezentowała koncert z okazji Święta Niepodległości.

fot. Anna Kopeć

Bilety na wydarzenie rozeszły się w ciągu jednego dnia. 10 listopada na trybunach Artego Areny zgromadziło się 1500 widzów, a na płycie - niemal dwustu wykonawców. Ziemię Bydgoską wspierały tym razem dzieci i młodzież  z Chóru Concentus z Pałacu Młodzieży i Małej Formacja Chóralnej.

Wzruszona publiczność wspólnie z wykonawcami zaśpiewała m.in. „Mazurek Dąbrowskiego”, „Czerwona maki na Monte Cassino” i „Rotę”.

Nie zabrakło także lżejszego repertuaru. Pieśni i tańce zabrały widzów w czasy XIX-wiecznych zrywów narodowych, na kujawską wieś, na potańcówkę do międzywojennej Warszawy, a później - w wir powstania. Łącznie zabrzmiało ok. 50 utworów (fragmenty lub pełne pieśni) ludowych, wojskowych, patriotycznych.

- Mam nadzieję, że państwo wyśpiewali się razem z nami - mówiła kierownik zespołu, Elżbieta Kornaszewska-Rogacka, dziękując za wspólne świętowanie stulecia niepodległości.

Koncert poprowadziła Anna Nogaj, kierownik kapeli Ziemi Bydgoskiej. Chóry przygotowały Izabela Cywińska-Łomżyńska wspólnie z Patrycją Cywińską-Gacką.

Patriotyczny koncert z okazji Święta Niepodległości Ziemia Bydgoska prezentuje już od dziesięciu lat.

W tym roku  grupa świętuje 60-lecie. Koncerty jubileuszowe odbędą się w Filharmonii Pomorskiej  i Operze Nova 15 i 16 grudnia.

Koncert w Artego Arenie był współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy. Ziemia Bydgoska uzyskała też zgodę na posługiwanie się logotypem „Niepodległej”.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor