Wydarzenia 21 paź 18:13 | Redaktor
Pierwsze Targi Książki Regionalnej już w ten weekend w Osielsku

Podczas targów spotkać będzie można m.in. mistrzynię olimpijską Magdalenę Fularczyk-Kozłowską/fot. Anna Kopeć, archiwum

Targi książki, prelekcje historyczne, spotkania z autorami i olimpijczykami, pokazy grup rekonstrukcji historycznej – to tylko część atrakcji przygotowanych z myślą o I Kujawsko-Pomorskich Targach Książki Regionalnej, które odbędą się w Osielsku 23 i 24 października.

Organizowane w Osielsku przez Fundację Historyczną im. Mariana Rejewskiego przy współudziale tamtejszego Ośrodka Kultury i Fundacji „Będziem Polakami” Targi Książki Regionalnej mają być wydarzeniem cyklicznym. Organizatorzy zapewniają, że chcą, by wpisały się w doroczny kalendarz targów książki w Polsce.

Do Osielska ma przyjechać ponad 30 wystawców z całego kraju. Licznie będą prezentowane wydawnictwa z Poznania czy Warszawy. Główną wartością imprezy, jak zapowiadają organizatorzy, będzie obecność wielu poczytnych autorów, w tym z naszego regionu.

– Od wielu lat uczestniczę w targach książki organizowanych w różnych miastach. Brakowało mi takiego wydarzenia w naszym województwie. Stąd pomysł, by pokazać naszych regionalnych pisarzy szerszej publiczności – tłumaczy Krzysztof Drozdowski, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego. Zgodnie z tą ideą, organizatorzy nie pobierają opłat ani od wystawców, ani od odwiedzających targi.

Imprezie towarzyszyć będą m.in. prelekcje. Podczas swojego wystąpienia marynista Mariusz Borowiak zaprezentuje film dokumentujący podwodne poszukiwania i eksplorację statku ORP „Kujawiak”; pokaże też replikę dzwonu okrętowego w skali 1:1. Kolejni prelegenci opowiedzą m.in. o masońskich tajemnicach na Zamku Czocha, wielkopolskich sekretach III Rzeszy czy bitwie powietrznej nad Poczałkowem.

Kilka publikacji właśnie na Kujawsko-Pomorskich Targach będzie miało swoją premierę.

Zaprezentowana zostanie m.in. książka Andrzeja Maciejewskiego „Historia olimpizmu w województwie kujawsko-pomorskim”, a imprezę swoją obecnością zaszczycą niektórzy jej bohaterowie: będzie można spotkać utytułowaną wioślarkę, multimedalistkę i mistrzynię olimpijską Magdalenę Fularczyk-Kozłowską, Ryszarda Kubiaka, brązowego medalistę olimpijskiego w wioślarstwie oraz Pawła Wojciechowskiego, mistrza świata w skoku o tyczce. Podczas targów wręczone zostaną medale dla działaczy sportowych.

W sobotę od godz. 13.00 prof. Wojciech Polak, ks. Michał Damazyn oraz Sylwia Galij-Skarbińska zaprezentują swoją wspólną publikację „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”. Przy stanowisku wydawnictwa Pejzaż można będzie spotkać Annę Perlik-Piątkowską i Krzysztofa Drozdowskiego, którzy będą podpisywać swoje albumy. Pojawi się również Maciej Jasiński, twórca komiksów związanych z historią naszego regionu.

Przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury ze swoim motorem czekać będzie także jeden z żużlowców Abramczyk Polonii Bydgoszcz oraz kilka zabytkowych samochodów. W obozie wojskowym odbywać się będą pokazy grup rekonstrukcji historycznej. – Dla głodomorów będzie dostępna kuchnia polowa z pyszną grochówką – zachęcają organizatorzy.

Targi Książki Regionalnej odbędą się w GOK-u w Osielsku (ul. Szosa Gdańska 57) w dniach 23 (10.00–18.00) i 24 października (10.00–16.00).

Partnerem głównym imprezy jest Fundacja PZU.

Haronogram prelekcji dostępny na plakacie poniżej. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor