Wydarzenia 6 lip 13:59 | Redaktor
Pierwszy Bydgoski Jarmark Biskupi [ZAPROSZENIE]

Już w niedzielę (14 lipca) w bydgoskiej katedrze i wokół niej będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - Pierwszy Bydgoski Jarmark Biskupi.

Ratownik — zawód niebezpieczny?

Wydarzenia Dzisiaj 12:32

Wyruszyli na Jasną Górę [VIDEO]

Wydarzenia Dzisiaj 09:08

Jego organizacji podjął się Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, któremu partnerują w tym przedsięwzięciu:

  • Rafał Bruski Prezydent Bydgoszczy, który objął także to wydarzenie swoim patronatem
  • ksiądz Krzysztof Włodarczyk – biskup bydgoski.

Impreza ta pomyślana jako wydarzenie religijno-kulturalne ma być także promocją działalności ludowych zespołów śpiewaczych działających w naszym regionie oraz  kół gospodyń wiejskich i twórców ludowych.

Wydarzenie rozpocznie o godz. 11,00  mszą święta sprawowaną w ktedrze bydgoskiej przez księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka w intencji rolników, członków WZRKiOR oraz strażników ludowej kultury i tradycji. Udział w niej wezmą delegaci z  kilku regionów etnograficznych województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy tej mszy świętej przybędą do katedry ubrani w swoje regionalne stroje ludowe. Oprawę muzyczną w czasie liturgii zapewnią także członkowie ludowych zespołów śpiewaczych, wykonujący pieśni religijne, w tym Maryjne. 

Po mszy świętej jej uczestnicy przejdą w barwnym korowodzie z katedry na plac przy Muzeum Diecezjalnym, znajdującym się przy ulicy Farnej 2/4. Tam właśnie, w godzinach od ok. 12.30 do 16.30, na scenie odbywać się będzie koncert ludowych zespołów muzycznych. Wśród nich zobaczymy:

  • zespół „Łubianioki” ze wsi Łubianka pod kierownictwem Przemysława Paradowskiego,
  • zespół „Nadwiślanie” z Czarża pod kierownictwem Bożeny Trzcińskiej,
  • zespół  „Melodia” ze Złejwsi Małej, którym kieruje Maria Karpińska,
  • „Wesołe Gospodynie” z Koronowa – pod kierunkiem Janusza Jakubowskiego.

Wystąpi także 11-letnia Dorotka Jankowska, która zdała już egzamin do zespołu „Mazowsze” i wraz ze swoim dziadkiem Jurkiem Paterskim, wybitnym bydgoskim muzykiem wykona kilka utworów z repertuaru „Mazowsza”.

W koncercie Pierwszego Bydgoskiego Jarmarku Biskupiego weźmie także udział bydgoska Kapela Podwórkowa „Cynamony”. Utwory śpiewane przez członków tej kapeli gwarą bydgoską pozwolą także na prezentację folkloru miejskiego Bydgoszczy. Bydgoszczy, która jako największe kujawskie miasto stanie się w tym dniu również centrum kultury ludowej województwa kujawsko-pomorskiego.

Pierwszemu Bydgoskiemu Jarmarkowi Biskupiemu towarzyszyć będzie także prezentacja dorobku kół gospodyń wiejskich działających przy WZRKiOR, połączona z degustacją regionalnych przysmaków. Natomiast na stoiskach twórców ludowych ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Bydgosko-Toruńskiego podziwiać będzie można – i kupić – wyroby regionalnych rękodzielników i artystów. Swój dorobek podczas Pierwszego Bydgoskiego Jarmarku Biskupiego zaprezentuje także „Caritas” Diecezji Bydgoskiej, organizacja wspierająca osoby znajdujące się w najtrudniejszych sytuacjach życiowych. 

Warto dodać, że pomysłodawczynią zorganizowania Pierwszego Bydgoskiego Jarmarku Biskupiego, połączonego z prezentacją wspaniałego dorobku kulturowego regionów etnograficznych i krain historycznych województwa kujawsko-pomorskiego jest red. Krystyna Lewicka-Ritter, członek Zarządu WZRKiOR  -  bydgoska dziennikarka-regionalistka. Z jej inicjatywy także zorganizowana była w 2019 roku w katedrze bydgoskiej Msza Święta Kujawska, z udziałem ludowych zespołów muzycznych i delegacji regionalnych (zdjęcia z roku 2019 poniżej – fot. Marek Chełminiak).

Do wzięcia udziału w Pierwszym Bydgoskim Jarmarku Biskupim zapraszają: 

  • Rafał Bruski – prezydent Bydgoszczy,
  • ksiądz Krzysztof Włodarczyk – biskup bydgoski
  • Henryk Sobczak – prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy.

źródło:  Krystyna Lewicka-Ritter

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor