Wydarzenia 9 maj 21:37 | Redaktor
Podziwiać przez dotyk. Wystawa w Młynach Rothera

fot. Piotr Florek

Od czwartku (9 maja) można podziwiać w Młynach Rothera wystawę „Przez dotyk” Teresy Miotke-Sowińskiej i Jana Miotke.

Teresa Miotke-Sowińska – architekt wnętrz i ceramiczka. Jan Miotke – inżynier i profesjonalna pomoc w realizacjach ceramicznych. Przez wiele lat w zgranym duecie tworzyli ceramikę użytkową i artystyczną w swojej pracowni w Bydgoszczy. Wystawą „Przez dotyk”, w 50. rocznicę ukończenia studiów, artystka symbolicznie żegna się z ceramiką.

Na ekspozycji można podziwiać dorobek 40 lat pracy twórczej. Zobaczymy, a także dotkniemy, ceramikę artystyczną i użytkową, wypalaną przez pana Jana i dekorowaną farbami naszkliwnymi przez panią Teresę. Tematyka prac jest bardzo różnorodna – od abstrakcji, przez motywy baśniowe, takie jak lalki czy motyle, po użytkowe obiekty z dawką ukrytego humoru. Autorka fascynuje się botaniką. Sama pieczołowicie pielęgnuje swój barwny ogród. Inspiracje fauną i florą dostrzeżemy w wielu prezentowanych dziełach.

„Prace, które pokazuję, to wynik mojej ulubionej dyscypliny – ceramiki – porcelit szkliwiony i wypalany w piecu ceramicznym. Bardzo trudne technicznie, chimeryczne w pracy, której nie sposób przewidzieć w końcowej fazie, ale fascynujące, gdy podejmuje się ryzyko przed końcowym „wypałem”.” – mówi Teresa Miotke-Sowińska

Dlaczego „Przez dotyk”? Artystka w młodości doświadczyła epizodu kilkumiesięcznej utraty wzroku, dlatego zdecydowała, że wszystkie obrazy, płaskorzeźby, figury będzie można odkrywać także tym zmysłem. Ceramika pozwala dostrzec pod palcami różne faktury i temperatury, delikatne, szkliwionych powierzchnie, kuliste formy – dzięki temu doświadczenie obcowania ze sztuką dostępne jest dla wszystkich.

Na wystawę Młyny Rothera zapraszają do 31 sierpnia 2024 r., codziennie w godzinach otwarcia.

Źródło:  Młyny Rothera

 

Realizacja wystawy: Zespót i Wspótpracownicy Mtynów Rothera

Nadzór kuratorski: Teresa Miotke-Sowinska

Film: Maciej Dmowski z Zespołem

Dziękujemy Kujawsko-Pomorskiemu Specjalnemu

Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu Nr 1 dla Dzieci

i Młodziezy Słabowidzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy za realizacje tekstów w piśmie punktowym.

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor